Objektif Kısaltmaları ve Terimler Sözlüğü

0

Canon Objektif Kısaltmaları

AFD: Arc From Drive, Canon’un USM sisteminden önce kullanılan AF sistemidir. USM sistemine göre daha yavaş ve daha gürültülü netleme yapmaktadır.

AL: Aspheric Lens, renk sapmalarını önlemek amacıyla kullanılan özel formül optik gruptur.

CA: Circular Aperture, chromatic aberration olarak bilinen terim Canon’da Circular Aperture olarak adlandırılmaktadır. Diyafram açıklığının mümkün mertebe dairesel olması için diyafram bıçaklarının tasarımı özel olarak yapılmıştır.

DO: Diffractive Optics, renk sapmalarını azaltıp optik performansı artırırken, daha kısa ve daha hafif tele objektif üretimi için Canon tarafından geliştirilen optik teknolojidir.

EF: Elektronic Focus, elektronik olarak netleme yapabilen anlamındadır. EOS fotoğraf makinelerinin objektif bağlantı sistemidir.

EF-S: APS-C boyutundaki sensöre sahip makinalar için özel üretilen objektiflerde bulunur. Bu tip objektifler full frame olan gövdelerde tam olarak kullanılamazlar. EF objektifler ise EF-S tipi gövdelerde kullanılabilirler.

IS: Image Stabilization, titreşim önleyici demektir. Objektif içindeki optik elemanların hareket ettirilmesiyle doğal el titremelerini minimize etmeye ve bu şekilde daha net fotoğraf sonuçları almamıza yarar.

L: Luxury, Canon’un üst sınıf objektiflerini temsil eder. Metal gövdeli, suya ve toza karşı kısmen korumalıdırlar. Bu tip objektiflerde en az 1 florit ve 1 asferik, ultra dispersion (UD) veya süper UD optik eleman bulunmaktadır.

MP-E: Macro Photo, makro fotoğrafçılık için özel olarak üretilen, otomatik netleme mekanizmaların bulunmayan objektifler için kullanılır.

STM: Stepping Motor, video çekimi esnasında yumuşak ve sessiz otomatik netleme yapmayı sağlar.

TS-E: Tilt Shift, bakış açısı ve alan derinliği kontrolü sağlayan özel amaçlı objektifler.

USM: Ultra Sonic Motor, ultrasonik motor vasıtasıyla netleme gerçekleştiren objektifler.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın