Smoothie Nedir? Muzlu Smoothie Bowl Tarifi, Nasıl Yapılır?

0

Smoothie, taze meyvelerden oluşan bir çeşit tatlı olup, oldukça da sağlıklı bir içecek. 1900’lü yıllardan bu yana süregelen bu içecek özellikle Brezilya, Arjantin gibi tropikal bölgelerde türetilip zamanla tüm dünyaya yayıldı. İngilizce’de güler yüzlü anlamına da gelir. Başta soğuk bir meyve suyu olsa da zamanla keten tohumu, yulaf ezmesi gibi destekleyicilerle geliştirilip çeşitlendirildi. Daha yoğun kıvamlı muzlu smoothie bowl tarifi de destekleyici içeren ve son derece lezzetli bir tarif.
Hazırlaması oldukça basit olup, hem gözü hem mideyi doyuran bu tarif günlük beslenmede rahatlıkla kullanılabilmekte. Üstelik spor yapan ya da diyet yapanların sıkılmadan tüketebileceği oldukça hafif bir alternatif. Kilo kontrolünü sağlamak için diyete bağlı kalmak zorunda olanlar sürekli aynı öğün seçeneklerini tüketmekte zorlandığından, tok tutan, hafif ve aynı zamanda lezzetli olan bu tarifi kahvaltı ya da ara öğünde kullanabilir.

Kaç KişilikPorsiyon KaloriHazırlama SüresiPişirme Süresi
1 Kişilik350 Kalori10 Dakika10 Dakika

 

Smoothie Bowl Malzemeleri

  • Yarım Avokado
  • 1 Küçük Muz
  • 1 Çay Bardağı Süt
  • 6 – 7 Badem
  • 1 Yemek Kaşığı Yulaf Ezmesi
  • 1 – 2 Tatlı Kaşığı Hindistan Cevizi

Muzlu Smoothie Bowl Yapımı

  1. Tüm malzemeler blenderdan geçirilir.
  2. Bekletmeden kaseye dökülür.
  3. Üzerine (miktarına dikkat edilerek) her türlü meyve eklenebilir.

Muzlu Smoothie Bowl Kaç Kalori?

Kahvaltı veya ara öğünde rahatlıkla tercih edilebilecek muzlu smoothie bowl tarifinde 1 porsiyon yaklaşık 350 kalori içerir. İçeriği isteğe göre farklı meyvelerle de oluşturulabilir.

About Author

Leave A Reply