Mukbang Nedir? Ne Demek? [Yemek Yeme Videoları]

0

Mukbang kavramı ilk kez 2009 dolaylarında Güney Kore’de ortaya çıktı. Katı görgü kuralları olan Kore’de ortaya çıkan bu uygulamanın sağlıklı beslenmeye de aykırı olması, başta herkesi şaşırtsa da uygulama zamanla oldukça popüler hale geldi. Mukbang nedir ve nasıl yapılır? Detaylı bilgi içeriğin devamında.

Mukbang Ne Demek?

Mukbang (eating show), insanların canlı yayında farklı tür besinleri tüketirken aynı zamanda sohbet de edebildikleri bir uygulama. Korece’de yemek yeme ve yayın sözcüklerinin birleşmesinden oluşmakta. 2010 yılından bu yana popülerliğini koruyan bu akım, Türkiye’de de oldukça ilgi görmekte. Burada amaç insanların ilgilerini çekebilecek türde yemekleri paylaşmak ve oldukça büyük porsiyondaki bu yemekleri canlı yayında izleyiciler eşliğinde tüketebilmek.
Mukbang uygulamasında genellikle zayıf kadın veya erkekler devasa büyüklükteki porsiyonları bir defada ve kamera karşısında yiyerek izleyenleri şaşkına çeviriyor. İzleyenler de her defasında değişen yemek menülerini o sunucunun nasıl yiyeceğini merakla izliyor. İzleyenlerde giderek merak uyandıran bu uygulama, sunucularına ciddi para da kazandırmakta. Öyle ki Güney Kore’de bu akımdan pazar kazanan kişilere saygı duyulmakta.

Mukbang Ne Demek?

Mukbang Ne Demek?

Sosyal medyada içerik üretmek isteyen pek çok kişinin denediği bu akımla, ortaya oldukça renkli görüntüler de çıkmakta. Fakat Mukbang uygulaması dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Çünkü bir anda ve aşırı yemek yemek vücudun dengesini bozarak aşırı yeme sendromuna sebep olabiliyor. Bir anda çok yemenin vücutta sebep olduğu değişiklikler şu şekilde:
  1. Sindirim Sistemi Zorlanır: Vücut, gereğinden fazla besin aldığında bu besinleri sindirebilmek için daha fazla çalışmak ister. Böylece bağırsak hareketleri normale göre daha da hızlanır ve bunun sonuncunda ishal ortaya çıkabilir.
  2. Kalp Atışları Hızlanır: Metabolizmaya normalden fazla yüklenmek kalp atışlarını hızlandırmaya ve terlemeye sebep olur.
  3. Yorgunluk Hissi Oluşur: Uyku üzerinde etkisi olan hormonların düzeni bozulur, bu da kişide sersemlemiş hissi oluşturur.

Oldukça geniş kitlelere ulaşan Mukbang nedir diye araştıran uzmanlar farklı bir sonuca vardı. Şöyle ki, bu uzmanlar toplumların giderek yalnızlaştığı ve sosyalleşmenin giderek azaldığı bu dönemde, insanların evlerinde yalnız yemek yerine sosyal medyayı kullanarak diğer insanlarla sohbet ederek bu anı paylaşmak istediklerini belirtiyor. Ayrıca sunucuların yalnızlıklarından kurtularak yedikleri yemeği daha keyifli hale getirdikleri, izleyicilerin de videoları izlerken keyif aldıkları düşününülüyor.

About Author

Leave A Reply