Mukbang Nedir? Mukbang Nasıl Yapılır?

0

Mukbang nedir? Nasıl yapılır? Belirli dönemlerde sosyal medya üzerinde farklı akımlar başlatılıyor. Son dönemde YouTube’da Mukbang akımı bunlardan birisi. YouTube’da kanal sahibi olan birçok insan Mukbang videoları çekiyor. Peki, Mukbang nedir? Mukbang videolarının amacı nedir? Gelin, bu sorunun cevabına bakalım.

İlk olarak kelime anlamı ile başlayalım. Mukbang’in temelinde ‘Muk’ ve ‘Bang’ kelimelerinin birleşmesi yer alıyor. Korecedeki moekneum, yani yemek yeme anlamına gelen kelime ve bangsong yani yayın kelimesi birleştirilmiş durumda.

2009 yılında Güney Kore’de başlayan bu akımda, güzel kadın veya erkeler yemek yiyerek canlı yapıyorlar. 2009 yılından bu yana YouTuberlar tarafından bu tarz videolar çekilmeye devam edilirken, son dönemde ülkemizde Mukbang videolarına büyük ilgi gösterilmeye başlandı ve insanlar mukbang nedir sorusuna cevap aramaya başladılar.

Mukbang nedir? Mukbang nasıl yapılır?

Güney Kore gibi ülkelerde bu canlı yayınlar üzerinden geçimini sağlayan ve yemek yerken takipçileri ile sohbet ederek ciddi gelir elde eden insanlarda bulunuyor. Ancak, ülkemize baktığımızda genellikle YouTube fenomenleri yemek yerken çektikleri videolarda, takipçilerden gelen soruları cevaplamayı tercih ediliyorlar.

Güney Kore’de toplu halde yemek yemenin bir kültür haline gelmesinin, Mukbang’in ortaya çıkmasında etkini çok büyük. Tabi, özellikle ülkemizde yenilen yemeklerin paylaşılmasından rahatsız olan ciddi bir kitle bulunuyor.

Mukbang nedir? Mukbang nasıl yapılır?

Buna katılıp katılmamak kişiden kişiye değişirken, bu nedenle ülkemizde çekilen Mukbang videolarına ciddi tepkiler gelebiliyor. Günümüzde Mukbang yayınları ile tanınan en popüler isimlerin Yuka Kinoshita, Dorothy ve KEEMI olduğunu bilmenizi isteriz. Bu yayıncıların 800 binden 5 milyona kadar ulaşan oldukça büyük bir takipçi kitlesi var.

Yazar

Baha

Apple ekosisteminden asla vazgeçmeyen Baha, zamanının büyük kısmını bilgisayar başında geçiriyor. Ayrıca fotoğraf çekmeye ve seyahat etmeye ilgisi her geçen gün artarken, 2020 yılında bol bol seyahat edecek gibi.

Yorum