MediaMarkt Teknosa Operasyonunu Askıya Aldı

0

Almanya’nın elektronik market devi MediaMarkt Türkiye’nin en önemli teknoloji market zinciri olan Teknosa’yı alma planını askıya aldı. Konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre MediaMarkt döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalardan dolayı ekim ayına kadar bekleme kararı aldı. Değerlendirmeyi yeniden yapacak olan MediaMarkt, yapılacak değerlendirmeler sonunda satın alıp almama konusunda karara varacak.

Bir başka kaynaktan alınan bilgilere göre müzakerelerin durdurulduğunu doğrulandı. Fakat tamamen iptal edilmediği belirtildi. Temmuz ayından bu yana MediaMarkt Teknosa’yı almak için görüşmelerini sürdürdüğü yönünde haberler yer aldı. Ancak şirketlerden şuana kadar herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Türk Lirası’ndaki Değer Kaybı Satış Gelirlerine Negatif Yansıyor

MediaMarkt’ın sahibi olan Ceconomy, 14 Ağustos’ta yayınladığı çeyrek dönem raporunda, kur hareketliliği öncesinde Türkiye’deki satış trendinin önceki çeyreklerle kıyaslandığında başarılı grafik çizdiğini belirtti. Ancak kurun olumsuz yansımalarına da dikkat çekti.

Türkiye Tüketici Elektroniği Pazarı %16 Büyüdü

Türkiye tüketici elektroniği pazarı 2017 sonu itibarıyla yüzde 16 büyümeyle 54 milyar liraya çıktı. Ancak dövizde yaşanan dalgalanmalardan dolayı teknoloji marketleri ardı ardına zarar açıkladı. Gold teknoloji market zinciri iflas erteleme talep etmişti. Bir diğer teknoloji market zinciri Bimeks mağazalarını kapatmış, çıkış yolu için çözüm arayışına girmişti.

Türk Lirası’ndaki Değer Kaybının Etkisi Diğer Sektörlerde de Hissedildi

Bir çok farklı yabancı yatırımı olumsuz yönde etkileyen dalgalanma, yatırımcıları korkutmuş görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Amazon’un da Türkiye pazarına benzer nedenlerle girişini ertelediğini öğrendik. Japonya merkezli Toyo Ink firması da bir polimer fabrikasına yatırımını benzer nedenlerle ertelemişti.

Yazar

Yorum