Mavi Balina Oyunu Nedir? Mavi Balina Oyun Görevleri Neler?

0

Haber kanallarını takip ediyor ya da sosyal medyada vakit geçiriyorsanız, Mavi Balina (Blue Whale) oyununu duymuş olmalısınız. Nitekim son zamanlarda çok sayıda çocuğun ölümüne neden olup bir süre de gündemde kalmış bir oyun bu. Bu konuda bir bilginiz yoksa buyurun açıklayalım…

Mavi Balina Nedir?

2013 yılında Rusların Facebook’u olarak nitelendirilen vk.com üzerinden yayıldığı söylenen Mavi Balina oyunu, başta masum görünen ve bir sonrakine geçmek için mevcut görevi tamamlamanız gereken bir içeriğe sahip. İlerleyen aşamalarda çocuk psikolojisini oldukça kötü etkilediğinden, oyun olma niteliğini kaybediyor. Oyun internet sitelerinden ulaşılabilecek ya da paket olarak satın alınabilecek bir formda değil. İnteraktif bir oyun olma özelliği taşıyan Mavi Balina, kendisini yönetici olarak tanıtan bir kişi tarafından verilen görevlerden oluşuyor. Ayrıca hedef kitlenin çocuklar olduğu bilinenler arasında. 2013 yılında ortaya çıktığı söylenen bu oyun, ilk kez iki yıl sonra yani 2015 yılında bir çocuğun ölümüne neden oldu. Pek de parlak bir öğrencilik hayatı geçirmemiş olan Philipp Budeikin isimli psikoloji öğrencisi tarafından yaratılan bu oyunun görevlerini öğrenmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Mavi Balina Oyun Görevleri

Yazının başında bahsettiğimiz gibi birbirinden farklı görevlerle, karşımızda yaklaşık 50 bölümlük bir oyun bulunmakta. Peki Mavi Balina görevler nasıl karşımıza çıkıyor? Kurbanlarına sanal ortamdan ulaşan yönetici, işe onları bu oyunu oynamak istediklerine ikna ederek başlıyor daha sonra görevlerini veriyor. Ardından bu görevlerin şiddet ve korkunçluğu aşama aşama artıyor.

Örneğin anonim bir kaynaktan edinilen bilgilere göre, Mavi Balina oyununun ilk bölümünde oyuncudan nefesini 1 dakika tutması istenirken, birkaç bölüm sonra bu istekler evin kedisini öldürmesi, varsa kardeşini dövmesi ya da orta parmağını kesmesi şeklinde değişmekte. Oyunun ilerleyen aşamalarında korku duyan çocuklar öldürülmekle ya da gece rüyalarına girilmekle tehdit edilip oyunda tutulmaya çalışılıyor. Ailelerine söylemeleri durumunda da kötü şeyler yaşayacakları defalarca hatırlatılıyor. Böylece çocuk son aşamaya geldiğinde o korkunç görevle karşılaşıyor: Kendini öldür!

Peki Mavi Balina görevler içerisinde diğer maddeler neler? Bu sorunun cevabı internette farklı kaynaklarca farklı şekillerde yorumlansa da genel kanı aşağıdaki planın daha sık uygulandığı yönünde.

Mavi Balina Görevler

Mavi Balina Görevler

Mavi Balina Görevler

1. Bölüm: Oyuncudan jilet ile eline oyunun şifresi kabul edilen F57 yazması ve bunun fotoğrafını göndermesi isteniyor.

2. Bölüm: Sabah 4:20’de uyanması ve kendisine gönderilen korkunç videoları izlemesi isteniyor.

3. Bölüm: Oyuncudan kolundaki damarları derin olmaması kaydıyla keserek fotoğraf göndermesi isteniyor.

4. Bölüm: Bir kağıt üzerine Mavi Balina resmi çizen oyuncudan, bunu yöneticiye görsel olarak aktarması isteniyor.

5. Bölüm: Çizimden sonra oyuncudan, balina olmaya hazırsa bacaklarını keserek evet yazması, hazır değilse birden fazla kesik atarak kendini cezalandırması isteniyor.

8. Bölüm: Oyuncudan, vk.com sitesine ben bir balinayım! şeklinde bir gönderi atması isteniyor.

10. Bölüm: Yönetici, bu kez oyuncudan sabahın erken saatlerinde uyanıp  yüksek bir çatıya çıkmasını ve aşağıdaki manzarayı izlemesini istiyor. Çünkü notları arasında çatı ve yükseklik kavramları üzerinde önceden durmuş oluyor. Bu maddenin oyuncuyu intihar fikrine hazırladığı iddialar arasında.

11. Bölüm ve 16. Bölüm Arası: Oyuncudan her geçen gün kendisine fiziksel acı verecek aktiviteleri tamamlaması bekleniyor. Dudağını kes, eline defalarca iğne batır ve kendini hasta et gibi komutlar bu bölümlerde sıkça kullanılanlar arasında.

17. Bölüm: Oyuncu, tekrar çatıya çıkma göreviyle karşı karşıya kalıyor. Bu kez bekleme süresi öncekinden daha uzun.

19. Bölüm: Bir vince tırmanması beklenen oyuncu, 20. komutta oyunu oynatanlar tarafından kontrol edileceğini öğreniyor. Bu ona kendini güvende hissetmesi adına atılmış bir yem de olabilir, izlendiğini anlayıp korkularını tetikleyecek bir tehdit de.

25. Bölüm: Başka bir mavi balina oyuncusuyla buluşması istenen oyuncu, bu bölüme kadar daha fazla korkutulmuyor.

26. Bölüm: Kurucu, oyuncuya ölüm tarihini söylüyor. Kurallara göre oyuncu bunu kabul etmek zorunda.

28. Bölüm: Gün boyunca hiç kimseyle konuşmaması istenen oyuncu, psikolojik olarak yıpratılıyor.

30. Bölüm ve 49. Bölüm Arası: Her gün sabah 4:20’de uyanıp kurucunun o güne özel olarak hazırladığı müziği ve korkunç videoları izlemesi istenen oyuncudan ek olarak vücuduna çeşitli yaralar açması bekleniyor. Ayrıca oyuncu yaklaşık 3 haftalık bu süre boyunca her gün başka bir balina oyuncusuyla konuşmak zorunda.

50. Bölüm: Oyunun 50. bölümü yani 50. günü olan bu son evrede, yüksek bir yapıdan atlayarak intihar eden oyuncular, oyunun sonuna gelmiş ve kazanmış(!) oluyor.

Sonuç olarak 50 görev boyunca türlü acılar çeken ve psikolojileri kasten çöküşe sürüklenen bu çocuklar, ebeveynlerinin gözleri önünde hayatlarını kaybediyor.

Mavi Balina oyunu sadece bir internet efsanesi sanılsa da yalnızca Türkiye’de yaklaşık 140 gencin ölümüyle bağlantılı olduğu düşünülüyor. Çocuğunuzda ya da yaşça küçük bir yakınınızda ani değişimler, içe kapanıklık, sebepsiz yaralanma gibi durumlara rastlarsanız onunla konuşmanız, daha ileri bir aşamaya denk geldiyseniz derhal yetkililere başvurmanız araştırmacı psikologlar tarafından şiddetle öneriliyor.

About Author

Leave A Reply