SMC PENTAX-FA* 1:2.8 300mm -IF&ED-

Posted In: Fotoğraf

   • Katılımcı
    vedib on #3402430997

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/10/SMC-PENTAX-FA-f2.8-300mm-IFED-.jpg[/img]

    Genel amaçlı spor, yaban hayatı ve açık hava aksiyon fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 1994~2004 yılları arasında Asahi Opt.Co., Pentax tarafından 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak fimli analog SLR gövdeler için piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı crop sensör DSLR “Digital Single-Lens Reflex” daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle diğer klasik Pentax star kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Optik yapısında iki adet ED (extra-low dispersiyon) renk sapmalarını tolere eden optik cam eleman kullanılmıştır. Bu tür bir yapı objektiflerdeki renk sapmalarını asgariye indirmek amaçlanmıştır. Yüksek lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması ve fiyat performansı profesyonel fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coated) tekniğiyle kaplanmıştır. Macro objektif olmasa da 1:5.9 (0.17X) büyütme oranına sahiptir. Özel orjinal parasoleyi “MH-RA 112mm” ile konforlu dizaynı mevcuttur. Objektif ön kapağı özel yumuşak deri kapşonludur.

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/04/SMC-PENTAX-FA-f2.8-300mm-IFED5.jpg[/img]

    Pentax’ın “SMC PENTAX-FA* 1:2.8 300mm -IF&ED-” objektifi auto fokus yapıda olduğu için metre ayarı rahat bir şekilde yapılmaktadır. Alan derinliği çok az olduğu için netlik focus yapılan merkezdedir. Focus ayarı yapılan objenin ön ve arka plandan ayrılması daha doygun, keskin görüntü vermesi ve krema bokeh (bulanık efekti) estetik yönden çok iyidir. Süper teleobjektif olduğundan optik yığılma mevcuttur. Profesyoneller tarafından tercih edilen lens gurubu sabit olan “star” objektiflerdendir. Açık hava spor ve doğal yaşam ortamında tüm diyafram değerlerinde mükemmel keskin görüntü kalitesi vardır. Keskinliği mükemmel olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde 1:11 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. 112mm filtre yuvasıyla pentax kullanıcıları için kullanılabilir cazip olmasa da objektifinin arka bölümünde “Drop-in Filter Holder” 43mm filtre çekmecesi ile dizayn edilmiş; özel efekt ve polarize filtre kullanımı için filtreyi çevirecek ve dönerek efekti sağlayacak şekilde dizayn edilmiş ayrı ek bir aparat “PENTAX-FA* CPL filter” filtre çekmecesi kullanıcıya sunulmuştur.

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/04/SMC-PENTAX-FA-f2.8-300mm-IFED6.jpg[/img]

    Pentax’ın “SMC PENTAX-FA* 1:2.8 300mm -IF&ED-” objektifi “IF” (Internal focus) içten odaklamalı objektif olduğu için hızlı netleme yapmakta fokus esnasında objektif ebadı değişmemekte ve ön eleman sabit kalmaktadır. Focus esnasında ön elemanı döner yapıda değildir, diğer bir deyişle filtre yuvası sabittir. Silis/kurşun optik yapılı olan bu objektif muadillerine göre 2495gr ağırlığı ile cazip olarak kabul edilmektedir. Genel metal konstrüksiyonu çok sağlam yapısı ile deyimi yerindeyse taş gibi yıllara meydan okumaktadır. Diyafram kadranının oluşu ve diyafram kadranında “A” (auto aperture) otomatik diyafram sekmesi ile kullanıcıya pozlama ayarlarında büyük kolaylık sağlamaktadır. Biraz ağır olduğundan denge açısından tripod montaj aparatı “tripod collar” ile dizayn edilmiştir. Focus kadranı AF/MF geçiş kilit mekanizması ile daha kullanışlıdır.

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/04/SMC-PENTAX-FA-f2.8-300mm-IFED4.jpg[/img]

    Pentax’ın “SMC PENTAX-FA* 1:2.8 300mm -IF&ED-” objektif gövdesi üzerinde “FULL/LIMIT” butonu ile “FULL” konumunda normal auto focus yapmakta iken “LIMIT” konumunda objektif auto focus esnasında metrajın tam tur dönmesini engellemek maksadıyla (2~4m), (4~15m) veya (∞~15m) gibi “LIMIT” sınırlayıcı sekme ile kullanma kolaylığı vardır. Ağır olan objektifi taşımak için gövde üzerinde askı kayışını bağlayacak askı kancaları ve kemeri vardır. Objektif ön optiği korumak için “SMC PENTAX PF FİLTER 112mm” ve Rear/arka filtre çekmecesinde kullanılmak üzere özel SMC PENTAX 43mm. turuncu/orange “O56”, kırmızı/red “R60”, sarı/yellow “Y48”, UV “L39”, “SKYLIGHT” ve “CLOUDY” olarak altı adet orijinal 43mm filtre ile birlikte kullanıcıya sunulmuştur.

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/04/SMC-PENTAX-FA-f2.8-300mm-IFED-filter.jpg[/img]

    Pentax’ın “SMC PENTAX-FA* 1:2.8 300mm -IF&ED-” objektifi gümüş/siyah renkli olarak çok dar açılı auto focus ağır yapılı, metal (Stainless steel) Pentax-KAF bayonet yapılı ve orijinal MH-RA 112mm parasoleylidir. Objektif ön kapağı özel yumuşak deri kapşonludur. Titrek görüntü çekmeyi engellemek açısından monopod veya tripod ile kullanılması tercih edilir. Özel kullanıcıları olduğundan ikinci el satışı çok nadir olsa da rastlamak mümkündür. Kullanıcısı az olsa da günümüz “FF” sensörlü Pentax K-1 kullanıcılarının tercih edebileceği tam uyumlu objektiftir.

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/10/SMC-PENTAX-PF-filter-112mm..jpg[/img]

    Türkiye’de 2017 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 10000-TL

    Genel Özellikleri : Star serisi IF içten odaklı süper teleobjektif

    Optik dizaynı ……………………………… : 7 grup 10 eleman
    Diyafram yaprak sayısı ………………. : 8
    Diyafram açıklığı ………………………… : 1:2.8 – 1:32
    Asgari Netleme ………………………….. : 2 m
    Filtre çapı …………………………………… : 112mm. (Rear/Arka filtre: 43mm)
    Ağırlığı ……………………………………….. : 2495 gr
    Odak Bağlantı Mesafesi ……………… : 45.46mm. (flange focal distance )
    Büyütme Oranı ………………………….. : 1:5.9 (0.17X)
    Bağlantı yapısı “bayonet” …………… : Pentax-KAF
    Parasolay (gölgelik) ……………………. : MH-RA 112mm
    Ürün numarası ………………………….. : 24370

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/04/SMC-PENTAX-FA-f2.8-300mm-IFED8.gif[/img]

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/04/SMC-PENTAX-FA-f2.8-300mm-IFED3.jpg[/img]

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.