SMC PENTAX-A ZOOM 1:4 35~70mm

Forum: Fotoğraf

   • Katılımcı
    vedib #3402430741

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/10/SMC-PENTAX-A-f4-35-70mm1.jpg[/img]
    Genel amaçlı portre, manzara, ve sokak fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 1984~1985 yılları arasında Asahi Opt.Co., Pentax tarafından 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak son versiyon filmli gövdeler için piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı crop sensör DSLR “Digital Single-Lens Reflex” gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle klasik Pentax optiğe sahiptir. Ayrıca optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coating) tekniğiyle kaplanmıştır; Lens kalitesi dışında en önemli özelliği tüm zoom aralığında optik bükülme veya optik yığılma olmamasıdır. Orijinal Pentax “RH-A60mm” model kauçuk parasoley veya 58mm filtre yuvasına vidalı silindirik yapıda parasoley takılarak rahat bir şekilde kullanılmaktadır.
    Pentax’ın “SMC PENTAX-A ZOOM 1:4 35~70mm” objektifi metal (Stainless steel) KA bayonetli oluşu ve odak aralığının genişliğinin fazla olmayışı bazı kullanıcılar için cazip olurken fokus esnasında ön optik elemanının döner yapıda oluşu polarize filtre kullanmada rahatsızlık oluşturmuştur. Görüntü kalitesi ve keskinliği ile yakın çekim (macro) çalışmalarında başarılı görüntüler oluşturması; manuel focus ve fiyatının cazip oluşu bu lensin en büyük artısıdır. Yarım Macro (0.37X) diyebileceğimiz performansı son derece başarılıdır. Yakın tarihe kadar pek ilgi görmeyen “SMC PENTAX-A ZOOM 1:4 35~70mm” orta odak zoom sınıfı objektif kategorisinde tavsiye edilen bir objektif olmuştur. Diyafram bileziğinin oluşu eski filmli makinelerde kullanılması bu objektifin bir artısıdır. Diyafram sekmesinde “A” (auto aperature) olduğundan Pentax’ın tüm SLR ve DSLR “Digital Single-Lens Reflex” gövdelerin bütün çekim modlarında sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.
    Pentax’ın “SMC PENTAX-A ZOOM 1:4 35~70mm” objektifinin lens kalitesi dışında en önemli özelliği alan derinliğinin geniş olmasıdır. 70mm’de açık diyaframda portrelerde bokeh (bulanık efekti) estetik yönden iyi etkiyi bırakırken 35mm’ye doğru genel fotoğrafçılıkta (hyperfocal) alan derinliği geniştir. Film veya sensör düzleminde oluşturduğu görüntü perspektif yönünden mükemmeldir; zoom aralığının tamamında optik bükülme ve optik yığılma yoktur. Asgari çekim mesafesi 25cm olan objektifin 1:2.7 (0.37X) makro çekim yapması idealdir.
    Pentax’ın “SMC PENTAX-A ZOOM 1:4 35~70mm” objektifinin optik kalitesi iyi olmasına karşın, genel yapısı eski teknoloji oluşu kullanıcıların uzak olmasına yol açmıştır. Pentax tarafından 24X36mm tam kare “FF” Full frame olarak piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar fazla rağbet etmesede 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı Pentax DSLR’lerde daha yaygın kullanmaktadırlar.

    Türkiye’de 2017 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 150-TL.

    Genel Özellikleri : Orta odak değerli standart zoom objektif

    Optik dizaynı …………………………. : 7 grup 7 eleman
    Diyafram yaprak sayısı ……………. : 6
    Diyafram açıklığı …………………….. : 1:4 – 1:22
    Asgari netleme ………………………. : 25 cm.
    Filtre çapı ………………………………. : 58 mm.
    Ağırlığı ……………………………………. : 330 gr.
    Odak Bağlantı Mesafesi …………… : 45.46mm. (flange focal distance)
    Büyütme Oranı ………………………. : 1:2.7 (0.37X)
    Bağlantı yapısı “bayonet” …………. : Pentax-KA
    Parasolay (gölgelik) …………………. : RH-A 60mm
    Ürün numarası ……………………….. : 27227

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/10/SMC-PENTAX-A-f4-35-70mm5.jpg[/img]

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.