Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm

Forum: Fotoğraf

   • Katılımcı
    vedib #3402431138

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/11/Carl-Zeiss-Planar-T-50mm-f1.4-ZK.jpg[/img]

    Genel amaçlı manzara, sahne, portre ve yakın plan fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. Ocak 2006 tarihinde Carl Zeiss firması tarafından ortak olduğu (günümüzdeki adı KYOCERA OPTEC Co., Ltd.) Japon tesislerinde (Made in Japan) imal edilip 24X36mm tam kare “FF” (Full frame) olarak filmli analog Nikon F, Canon EOS, Minolta/Sony, Yashıca/Contax C/Y, Pentax K ve M42 (Metrik 42mm) gibi gövdeler için piyasaya sunulmuşsada günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic) için diğer bir deyişle crop sensör DSLR’lerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle diğer klasik lens kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması profesyonel fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici (T*) “Transparency optics” veya “T-optics” ifade edilen teknikle kaplanmıştır. Carl Zeiss (T*) optik kaplama geçmişi 1935 yıllarına dayanan patentli günümüze geliştirilerek gelen “multi-layer coating” veya “multiple transparency optics coatings” olarak adlandırılan çoklu optik kaplamasıdır. Filtre yuvası Ø58mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize filtre kullanma kolaylığı vardır. Orijinal parasoley 58mm yuvarlak bayonet yapılı silindirik metal veya kauçuk parasoley ile kullanım kolaylığı vardır.

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/11/Carl-Zeiss-Planar-T-50mm-f1.4-Hood.jpg[/img]

    “Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm ZK” objektifi manuel focus yapıda, metal (Stainless steel) Pentax KA bayonetli olan modeli, Pentax’ın SLR ve DSLR “Digital Single-Lens Reflex” gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Diyafram sekmesinde “A” (Auto aperture) olduğundan Pentax’ın SLR ve DSLR “Digital Single-Lens Reflex” gövdelerinde tüm çekim modlarında sorunsuz kullanılmaktadır. Portre çekimleri için tavsiye edilse de manzara, iç mekan, genel etkinlik, konser, mimari, reklam fotoğrafçılığı için idealdir. Gerçekte macro objektif olmasa da 1:6.67 (0.15X) büyütme oranıyla ve diyafram açıklığının çok oluşu fotoğraf severlerin gözdesi yapmıştır. Manuel fokus yapıda olduğu için metre ayarı manuel yapılmaktadır. Alan derinliği (hyperfocal) yeterli olduğu için manuel netleme ayarı rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Profesyoneller tarafından tercih edilen lens gurubu sabit olan objektiflerdendir. Metal (Stainless steel) bayonetli ve kullanımı SMC Pentax-A objektileri anımsatan yapıdadır.

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/11/Carl-Zeiss-Planar-50mm-f1.4-ZK.jpg[/img]

    “Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm ZK” standart objektif olmasından dolayı alan derinliği yeterlidir. Portre ve reklam genel kullanım çekimlerinde oldukça başarılıdır. En açık diyafram değerinde Bokeh (bulanık efekti) estetik yönden mükemmeldir. Profesyonel kullanıcılar diyafram açıklığının f/1.4 çok olması, metal ve basit yapısından dolayı uzun yıllar basit bir bakımla yeni gibi kullandıklarından tercih etmektedirler. Diyafram bileziği olduğundan Pentax SLR ve DSLR gövdelerle uyumlu; tamamında sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Keskinliği kullanıcılar tarafından değişik yorumlarda olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde 1:8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. En açık diyafram değeri f1.4 basit keskinliği kaybetse de tüm diyafram değerlerinde çok başarılıdır. Alüminyum metal yapılı oluşu kullanıcıya daha fazla güven vermektedir. Pentax-K yapıda olan modelinde diyafram “A” sekmesi ile uygun ve faaldir. Son yıllarda yeni kullanıcılar bu objektifi tanımamakla birlikte forumlarda bilgiye rastlanmaktadır.

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/11/Carl-Zeiss-Planar-T-50mm-f1.4.jpg[/img]

    “Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm” objektifi Pentax-K için “ZK”, Canon EF için “ZE”, Nikon için “ZF-ZF2”, Minolta/Sony için “ZA”, M42(Metrik 42X1mm) için “ZS” olarak ön optik çevresindeki tanıtım şablonunda kodlanmıştır. Günümüz popüler “FF” FullFrame “PENTAX K-1” DSLR gövdesinde manuel focus özellikli olarak ideal yapıda tüm çekim modlarında kullanılabilir.

    Türkiye’de 2017 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 1000-TL.

    Genel Özellikleri : Sabit odaklı standart objektif

    Optik dizaynı ………………………………. : 6 grup 7 eleman
    Diyafram yaprak sayısı ………………… : 9 yuvarlatılmış
    Diyafram açıklığı …………………………. : 1:1.4 – 1:16
    Asgari Netleme …………………………… : 45cm
    Filtre çapı ……………………………………. : Ø 58mm.
    Ağırlığı ………………………………………… : 350gr (12.35oz)
    Odak Bağlantı Mesafesi ………………. : 45.46mm. (Pentax-K flange focal distance)
    Büyütme Oranı …………………………… : 1:6.67 (0.15X)
    Bağlantı yapısı “bayonet” ……………. : Pentax-KA
    https://www.zeiss.com/camera-lenses/us/photography/products/classic-lenses/planar-1450.html

    [img]https://www.tozlumercek.com/wp-content/uploads/2017/11/Carl-Zeiss-Planar-T-1.4-50mm.jpg[/img]

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.