CANON LENS EF 1:1.4 50mm USM

Kategori: Fotoğraf


  • Katılımcı
   vedib Tarih #3402426619

   canon-lens-ef-1-4-50mm-usm-3

   Genel kullanım amaçlı manzara, mimari, reklam fotoğrafçılığı; loş ve az ışık koşullarıyla Portre ve Sahne fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. Canon Inc. tarafından Haziran 1993 tarihinde Canon EOS model “SLR“ Single-Lens Reflex” fotoğraf makineleri için 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak dizayn edilip piyasaya sunulmuşsa da günümüz de kullanıcılar tüm Canon EOS full frame ve 1.3X ile 1.6X crop sensör DSLR “Digital Single-Lens Reflex” daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle üstün Canon kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Gauss tipi optik sistem ve yüksek düzeyde ışık kırılması sağlayan iki asferik lens elemanı köşelerde net görüntü oluşmasına olanak tanır. Optik elemanlar parlamayı önleyici (Super Spectra Coated) tekniğiyle kaplanmıştır. Filtre yuvası 58mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize filtre kullanma kolaylığı vardır. Plastik, krom metal; kare ve yuvarlak modeller dahil olmak üzere “Canon ES-71 II” model orijinal plastik parasoley ile çok şık bir yapıda kullanılmaktadır.

   canon-lens-ef-1-4-50mm-usm-5

   Canon Inc’ın “CANON LENS EF 1:1.4 50mm USM” objektifi auto focus yapıda, metal (Krom Pirinç) EOS/EF bayonetlidir. Diyafram kadranı yoktur, auto lens olduğundan 1987 yılından günümüze Canon EOS Canon’un bütün SLR ve DSLR “Digital Single-Lens Reflex” gövdelerinin tüm çekim modlarında sorunsuz kullanılmaktadır. Portre, model, reklam ve ürün çekimlerinde doygun, çok keskin görüntü vermesi ve çok ideal bokeh (bulanık efekti) estetik yönden tercih edilen bir objektiftir. Perspektif yönünden insan gözünün açı ve perspektifinde olduğu ve az ışıklı ortamlarda diyafram açıklığının fazla oluşu profesyonellerin tercihi yapmıştır.

   canon-lens-ef-1-4-50mm-usm

   Canon Inc’ın “CANON LENS EF 1:1.4 50mm USM” objektifi lens grubu sabit olan objektiflerdendir, yapısı itabariyle optik bükülme veya optik yığılma yoktur. Ürettiği ve odak düzleminde oluşan görüntü kalitesi itibariyle mükemmeldir. Macro objektif olmasa da ürün çekimlerinde 1:6.7 büyütme oranıyla ve diyafram açıklığının fazla oluşu fotoğraf severlerin gözdesi yapmıştır. Loş ve az ışıklı ortamlarda daha rahat kullanabilme özelliğidir vardır. İdeal ve aranan sabit gruplu objektiflerdendir. “EF” (Electronic Focus) ve “USM” (UltraSonic Motor) tamamen sessiz ve hızlı auto focus yapıdadır, ayrıca tam zamanlı manuel kilitleme özelliği ile AF modundan çıkmadan odak ayarlanabilmektedir.

   canon-lens-ef-1-4-50mm-usm-2

   Canon Inc’ın “CANON LENS EF 1:1.4 50mm USM” objektifin tek kusuru 1986 yılı ve öncesi “Canon FD/FL” gövdelerde kullanılamamasıdır. Günümüz aynasız Canon EF-M bayonet gövdelerde (18mm odak bağlantı mesafesinden dolayı) adaptör aracılığıyla kullanılabilmektedir. Canon EF ve EF-S gövdelerde sorunsuz kullanılmaktadır. Keskinliği mükemmel olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde 5.6 ve 8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. “WR” (weather-resistant) (sealed) mühürlü özelliği gibi; diğer bir deyişle hava koşullarına dayanaklılık özelliği yoktur.

   canon-lens-ef-1-4-50mm-usm-4

   Canon Inc’ın “CANON LENS EF 1:1.4 50mm USM” objektifin standart “Canon ES-71 II” parasoleyi olmadan satılması ve lens içyapısı hakkında yeterli bilgi sunulmaması eleştiri konusudur. Parasoley firma için ciddi bir külfet getirmemesi ve halen parasoleysiz satılması tuhaf bir durum yaratmıştır.

   Türkiye’de 2016 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 700-TL.

   Genel Özellikleri : Sabit gruplu standart full frame lens

   Optik dizaynı …………………………… : 6 grup 7 eleman
   Diyafram yaprak sayısı ……………… : 8
   Diyafram açıklığı …………………….. : 1:1.4 – 1:22
   Asgari Netleme ………………………. : 45cm
   Filtre çapı ………………………………. : 58mm
   Ağırlığı ………………………………….. : 290gr
   Lens Hood/Parasoley/Gölgelik .… : Canon ES-71 II
   Odak Bağlantı Mesafesi …………… : 44.00mm (flange focal distance)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.