Analog Fotoğrafçılık Bambaşka Bir Dünya

Forum: Fotoğraf

   • Katılımcı
    siirbazkiz #3402442223

    Analog fotoğrafçılık başka bir kültür, başka bir tarz… Herkes şehirlerin renklerini kaybettiğinden bahsediyor. Bence bu insanın hangi pencereden baktığıyla alakalı. Mesela Ankara için gri şehir diyorlar. Bence pek de gri değil. Analog fotoğrafçılık da böyle bir şey. Maliyetli ama tutluku. Birini seçmeniz gerekseydi, maliyetli mi dersiniz yoksa tutluku mu?

    Zenit çok yaygın bir makine, neredeyse gittiğiniz her antikacıda bulabilirsiniz. Ben Zenit’in E, ET, 122, 11 modellerini kullandım. Ama benim epey film bitirdiğim makineler E ve ET modeliydi. Zenit E modelini yaklaşık olarak 2 yıldır kullanıyorum. Ufak tefek sıkıntılar çıkarsa da onunla güzel fotoğraflar yakaladım. Üzerinde genellikle Helios 44m 58mm f/2 lensler satılıyor. İş görürler güzel kaliteleri var ama size tavsiyem analog makine kullanıyorsanız 50mm lensiniz mutlaka olsun. Çünkü çıkardığı sonuçlar diğer lenslere göre daha keskin ve daha güzel oluyor.

    Film olarak ise FujiFilm Color C200 tercih ediyorum. Ama farklı filmler de var. Mesela bayat filmler. Filmlerin son kullanma tarihleri olur. Bu tarih geçince film bayatlar. Renk özelliğini kaybeder ve grenli sonuçlar verir. Bayat filmleri mümkün olduğunca güneşli günlerde kullanmayı tercih ediyorum çünkü kapalı bir havada çektiğim fotoğraf bir ton koyu çıkıyor.

    Bu zamana kadar kendi filmlerimin banyosunu 1 kez yaptım ve analog makinelerle yapılan fotoğrafçılığın en zevkli kısmının bu noktada başladığını fark ettim. Karanlık oda bambaşka bir dünya, filmi sarıp makineden çıkardığınız zaman asıl yolculuğunuz başlıyor. Filmi banyo etmek bir çeşit sihir. İlaç miktarını ve filmi banyo etmeniz gereken süreyi doğru ayarlamanız gerekiyor. Banyo işlemi bittiğinde kendi kendinize “bunu ben yaptım” diyorsunuz. Verdiği hazzı anlatacak kelime bulamıyorum.

    Analog fotoğrafçılığa başlayacak olan arkadaşlara birkaç tavsiye var. Analog fotoğrafçılık maliyetli. Şu an bile yukarıda bahsettiğim FujiFilm C200 27 lira civarına yükseldi. Banyo yaptırmanız bile 30 liradan başlıyor (Ankara fiyatını baz alıyorum). Analog fotoğraf makinesi aldığınız zaman mutlaka bakımını yaptırın ve makinenin dilini öğrenmeye çalışın. Makinenin dilini öğrendiğiniz zaman daha güzel fotoğraflar çıkabiliyor. Fotoğrafı çıkarırken de bir kriteriniz olmasın. Bence gözünüze ne güzel geliyorsa onu fotoğraflamaya gayret edin.

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.