Katar Resmi Tatiller | Katar Önemli Günler

0

Katar, Arap dünyası için önemli ülkelerinden biri. Basra Körfezine kıyısı olan bu ülkeye gittiğinizde, ülkenin zenginliklerinden etkilenmemeniz neredeyse imkansız. Ülkenin daha renkli hallerini görmek isterseniz gezinizi Katar resmi tatiller dönemine denk getirmenizi öneririz.

Ülke epey zengin ve bu zenginliği dışarıya oldukça net yansıtmakta. Ki bu nedenle Katar’da kendinizi zaman zaman Dubai’de gibi hissedebilirsiniz. Bu da geziden önce bir bütçe planlaması yapmanızı şart kılıyor.

Katar’ın resmi dini İslam olduğundan, ülke İslam kurallarıyla yönetilmekte. Bu da dini bayramların zaman zaman daha ileri bir tarihte kutlanması demek oluyor. Çünkü Katar resmi tatiller İslami takvime göre belirlenmekte. Bu nedenle pek çok Arap ülkesinde olduğu gibi Katar’da da hafta sonu tatilinin cuma ve cumartesi olduğunu görebilirsiniz. Resmi günlerde ülkenin her zamankinden daha renkli, hareketli ve coşkulu olduğunu belirtmeliyiz. Yerli halk bu zamanlarda daha paylaşımcı olurken, bölgenin ticareti de daha aktif hal almakta.

Katar tatil günleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Yılbaşı
  • Ulusal Spor Günü (Şubat ayında)
  • Mart Başı Banka Tatili (Mart başında)
  • 18 Aralık Ulusal Gün
  • Kurban Bayramı

Katar resmi tatiller yalnızca İslami kaynaklı değil elbette. Ülkede daha pek çok resmi tatil bulunmakta. Bu günlerde Katar sokaklarını hiç olmadığı kadar kalabalık görebilirsiniz. Oldukça sıcak iklime sahip ülkede bu özel günlerin serin zamanlara denk gelmesi de büyük şans, ve bu şansı değerlendirmenizi öneririz.

About Author

Leave A Reply