Katar Nerede? Sınır Komşuları Hangi Ülkeler?

0

Katar, ekvatora yakın ülkelerden biri. Katar nerede diye merak edenlere bir Arap Ülkesi olduğunu söylemeliyiz. Fakat bildiğiniz Arap ülkelerinden değil. Bafra Körfezi’ne yakın olup körfezin rüzgarları ile beslenen ve birçok yabancıyı bünyesinde barındıran, Orta Doğu Ülkeleri ile ilgili oluşmuş yargıları kıran bir ülke. Son dönemde popüler olan ülke, ticaret ve turizm açısından da oldukça gelişmiş durumda. Peki Katar tam olarak nerede ve hangi ülkelerle komşu? Bu soruların cevabı yazımızda.

Katar Nerede?

Katar nerede diye merak edenlere Suudi Arabistan’ın sınır komşusu diyebiliriz. Suudi Arabistan dışında kara komşusu olmayıp geri kalan sınırları Basra Körfezi ile çevrili.Körfeze yakın olduğu için Suudi Arabistan’a göre daha ılıman bir iklime sahip. Arap Yarım Adası’nın geniş çöl alanları ile kaplı ve ekvatora yakın olması burada sabahların çok sıcak, akşamların çok soğuk geçmesine neden olmakta. Ancak körfez, Katar için nemli bir ortam oluşturarak günlük sıcaklık farklarının daha az olmasını sağlamakta. Ülkenin kuzeybatısında Bahreyn, kuzeyinde İran ve doğusunda da Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

Katar nerede sorusu genelde ulaşım amaçlı da sorulmakta. Ülkeye hava yolu, kara yolu ve deniz yolu ile ulaşmak mümkün. Katar seferleri son dönemde oldukça artmış durumda. Özellikle Türkiye’den iş imkanları dolayısıyla gidenlerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor.Sadece Türkiye’den neredeyse her gün doğrudan Katar’ın başkenti Doha’ya uçuşlar oluyor. Ülkenin ticari ve turistik açıdan hareketliliği göz önünde bulundurulduğunda ülkeye her türlü ulaşım mümkün kılındı. Ayrıca 2022 yılında düzenlenecek FIFA için seçilen ülke, ulaşım kolaylığını şehir içinde de geliştirmeye devam ederek, ülkeye gelen turistler için çok daha geniş bir ulaşım ağı kurmaya çalışıyor.

About Author

Leave A Reply