Katar Din Yapısı Nedir? Katar'da Hangi Dinler Var?

0

Katar, kozmopolit bir yapıya sahip olup en önemli gelir kaynağı ticaret ve turistik seyahatler olan bir Arap Yarımadası ülkesi. Önemli doğal kaynaklara sahip olan Katar, din yapısı bu çevreye göre şekillenir. Ülkede çoğunlukla Müslümanlar yaşıyor, ancak farklı dinlerin etkisini görmek de mümkün. Katar’ın resmi dini İslam olduğundan, ülkeye gittiğinizde buna göre tavır sergilemeniz gerekmekte. Özellikle kadınların ziyaretleri esnasında bu konuda hassas davranmaları gerekmekte.

Katar Din Yapısı

Katar dini İslamiyet üzerine kurulu. Ardından Hinduizm etkisinin büyük olduğunu, onu da Budizm’in takip ettiğini söyleyebiliriz. Hint toplumunun etkisinde de kalan Katar, Hinduizm etkilerini bazı tapınakların yapılarına taşımış durumda. Her ne kadar farklı dinlerin izlerini taşısa da, en etkili dinin İslam olduğunu görmeniz mümkün. Ülke genelinde Hristiyanlar da yaşıyor ve onlar için önemli mabetler bulunuyor.

Katar’da, başka dinlere mensup insanlar kendi ritüellerini gerçekleştirmekte özgür. Ancak resmi ya da hafta sonu tatilleri İslam Dini’ne göre belirlenmekte. Örneğin; pazar günü Hristiyanlar için kilise günü olsa da, Katar’da hafta sonu tatili İslam’da mübarek kabul edilen cuma gününden dolayı, cuma ve cumartesi şeklinde uygulanır.

Katar din yapısı İslam kökenli ve buna aykırı yaşamanız ya da davranmanız halinde cezalandırılmanız mümkün. Üstelik bu yasalar herkes için geçerli. Hangi dine mensup olursanız olun orada bu yasalara uymak ile yükümlüsünüz.

About Author

Leave A Reply