İthalatçı Garantili Cep Telefonları Neden Ucuz?

0

Dövizin artışından cep telefonları da olumsuz etkilendi ve ithalatçı garantili cep telefon söylemlerini beraberinde getirdi. Cep telefonlarının fiyatlarının artması ile birlikte kredi kartına yapılan taksit imkanlarının da daralması kullanıcıları farklı arayış içerisine soktu.

Arama motorunda “Huawei Mate 20 Lite” yazıp arattığınızda Alışveriş sekmesine tıklamanız durumunda İnternet sitelerindeki fiyatları görebilirsiniz. Cihaz 1700 TL ile 2500 TL arasında değişen bir fiyat skalasına sahip. Bu fiyat farkının en büyük sebebi ise cep telefonunun garantisini sağlayan firmaların farklı olmasından kaynaklanıyor.

Distribütör Garantisi Ne Demek?

Distribütör garantili cep telefonlarının satışını hangi firma yapıyorsa cihazlara her türlü desteği de o firma vermektedir. Örneğin, Apple marka bir cep telefonu aldığınızda cihaz Distribütör garantisine sahipse teknik servis işine Apple firması bakmaktadır. Cihaz bozulduğunda veya garantiye gitmesi gerektiğinde muhatap olunan firma Apple olduğu için sıkıntı yaşanma ihtimali çok düşüktür. Kısacası, Distribütör garantili cihazlar güvenilirdir.

İthalatçı Garantisi Ne Demek?

İthalatçı garantili ürünlerin fiyatları görece daha uygundur. Bunun en büyük sebebi cihazın teknik desteği firmanın kendisi tarafından verilmemesidir. Firmalar teknik destek sağlamaları durumunda fiyata teknik destek ücretini de yansıttıkları için distribütör garantili cihaz fiyatları yüksektir.

İlgili cep telefonunu ülkemize hangi firma getirmiş ise garantisini de bu firmanın anlaştığı başka bir firma sağlamaktadır. Telefon bozulduğunda veya garantiye gitmesi gereken durumlarda muhatap olunan firma, cihazı üreten firma olmadığı için ortaya sorunlar çıkması muhtemeldir.

Buraya gönderdiğiniz cihazların teknik desteğinden sorumlu firma “kullanıcı hatası” diyerek cep telefonunu gönderebilir. Orijinal parça yerine çıkma parçalar kullanılabileceği gibi yüksek teknik servis ücretleri de tarafınıza yansıtılabilir.

Huawei Mate 20 Lite

Huawei Mate 20 Lite

Paralel İthalat Ürünler

En ucuz ürünler paralel ithalat ile gelen cep telefonlarıdır. Bu şekilde ülkemize girişi yapılan cep telefonlarının IMEI numarası bile olmayabilir. Bu noktada kullanıcı telefonu pasaportuna kendi işlettirmek zorundadır. Bu işlemde kullanıcı tarafından yapılacağı için 3000 TL olan bir cihaz yarı fiyatına ülkemize giriş yapmaktadır. Bu cihazlarda ise garanti veya teknik destek kesinlikle yoktur. Cihaz bozulduğunda telefon tamircileri tek seçenektir.

Toparlamak gerekirse, ithalatçı garantili bir cep telefonu alınacak ise cihaza teknik desteği sağlayan firma çok önemlidir. KVK gibi yıllardır cep telefonu teknik desteği veren bir firma ile anlaşılmış ise ithalatçı garantili cep telefonu alınabilir çünkü fiyatı en az 500 TL daha ucuz olacaktır. Diğer yandan, kurumsallaşmamış veya sektörde yeni bir firma garanti desteğini veriyorsa, birçok sorun ortaya çıkacaktır.

Yazar Hakkında

Teknolojiyi yakından takip eden ve donanım aşığı bir İşletme mezunu.

Yorum Bırakın