İstanbul’da Ulaşım Nasıldır? İstanbul Şehir İçi Ulaşım

0

İstanbul oldukça kalabalık bir şehir ve kalabalık olması ulaşım ağının geliştirilmesini zorunlu kılmış. İstanbul’da ulaşım genelllikle İETT tarafından oluşturulan bir plana bağlı işler. Aynı zamanda belediye tarafından ulaşımı destekleyici alternatifler de vatandaşın hizmetine sunulmuş durumda. Bunlar minibüs, raylı sistemler, otobüsler vb…

İstanbul’un ulaşım ağı öyle gelişmiş ki, bir yere gitmek için birçok ulaşım yolunu kullanmanız mümkün. Ancak tercihinize göre ulaşım süreniz azalabilir ya da artış gösterebilir. İstanbul’da ulaşım, yurt ve şehir dışından gelenler için İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında başlar. İstanbul Havalimanı Avrupa’da yer alırken Sabiha Gökçen Havalimanı Asya bölgesinde yer almakta. Her iki hava limanı için de otobüs, minibüs ve raylı sistem mevcut. Bunun yanı sıra hava yolu şirketlerine bağlı Havaş adı verilen servisler ulaşımı kolaylaştırmakta.

İstanbul’da Ulaşım

İstanbul ulaşım tarifeleri kişiye göre değişiklik göstermekte. Şöyle ki,

Otobüslerde Tarife:

  • Öğrenci Ulaşım Ücreti: 1,25 ₺
  • Tam Ücret: 2,60 ₺
  • Sosyal (Öğretmen, 60 Yaş) Ücret: 1,85 ₺

Metrobüs Sisteminde Tarife:

  • Öğrenciler Ücreti: 1,25 ₺
  • Tam Ücret: 3,85 ₺
  • Sosyal (Öğretmen, 60 Yaş) Ücret: 2,10 ₺

İstanbul ya da Akbil ulaşım kartlarından birini kullanmanız durumunda, bindiğiniz araçtan sonra 2 saat içinde aktarma yapma imkanınız mevcut. Fakat bunun için ilk araç ile ikinci araç arasında 10 dakikalık sürenin geçmesi gerekmekte.

Vapur hatlarına gelince, gün içinde yaklaşık 600 kadar sefer düzenler. Her yıl 40 milyon kadar yolcuyu taşıyan vapurlar Kadıköy, Eminönü, Beşiktaş, Adalar, Haliç, Bostancı ve Üsküdar yönünde çalışmakta. Seferler ile ilgili olarak detaylı bilgilerin tümünü İBB sitesinden bulabilirsiniz. Sitede güncel olarak bütün araçların saatleri de yazmakta.

İstanbul Metro Haritası

İstanbul Metro Haritası

İstanbul’da ulaşım, Mobiett uygulaması ile artık daha kolay. Şöyle ki, uygulama size en yakın durağı ve o duraktan geçecek araçların nereye gittiğini görmenizi sağlıyor. Haritalar App sayesinde gideceğiniz konumu yazarak, en uygun güzergahı bulabilirsiniz. Kısaca, konumunuza en yakın ulaşım noktalarını baz alarak sizi hedef noktasına yönlendirmekte.

İstanbul’un diğer ulaşım yöntemlerinden biri de taksidir. Taksilerin İstanbul’da yoğun bir şekilde çalışması, istediğiniz saatte taksi bulmanızı mümkün kılıyor. Ancak daha rahat taksi bulmak istiyorsanız, BiTaksi adı verilen uygulamadan yararlanabilirsiniz.

‎Mobiett
Price: Free
Mobiett
Price: Free

About Author

Leave A Reply