İstanbul Ne Zaman Gidilir?

0

İstanbul bütün dünyadan insanlar ağırlayan bir şehir peki ama bu büyülü İstanbul ne zaman gidilir? Her medeniyetin İstanbul içerisinde kendinden bir şeyler bulması mümkün. 7 kıtaya yayılan ve her iki kıtada da ayrı zevkler sunan İstanbul ne zaman gidilir diye düşünüyorsanız öncelikle hangi tür gezi yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Sizin için uygun zaman dilimine karar vermeniz ya da İstanbul’da yakalamak istediğiniz etkinlikler, geleceğiniz dönem ile ilgili olarak karar vermeniz üzerinde son derece etkili olacaktır.

İstanbul Ne Zaman Gidilir?

İstanbul’un her döneminde ayrı bir güzellik ile karşılaşabilirsiniz. 4 mevsim boyunca farklı keyifler sunan İstanbul, baharın gelişi ile laleler ile süslenir ve bu şehrin en önemli sembollerinden biri de lalelerdir. İstanbul ne zaman gidilir sorusuna cevap arıyorsanız bu belki de İstanbul için en güzel dönem sokaklarının laleler ile dolu olduğu bahar dönemi sayılabilir. İstanbul sonbahar döneminde ise sararan yaprakları ile dikkat çeker. Daha sakin ve daha az turistin olduğu bir dönemde İstanbul’a şahitlik etmek isterseniz sonbahar sizin mevsiminiz anlamına gelebilir.

  • İstanbul’da Adalar’ı gezmek istiyorsanız, Adalar için en güzel zaman dilimi yaz olacaktır. Yaz aylarında Adalar biraz kalabalık olsa da deniz ve aynı zamanda çeşitli etkinlik imkanlara sunmakta. Ada halkının sene boyu ürettiği güzel ve taze yiyecekleri bu ziyaretinizde elde edebilirsiniz. Kış aylarında ise huzurlu bir ortamda tatil yapmak için adalar tercih edilebilir bir alternatif.
  • İstanbul’u talan edip bütün tarihi eserlerini gezmeyi planlıyorsanız, yaz oldukça zorlayıcı bir dönem olabilir. Bu nedenle tatilinizi bahar aylarına almaya özen gösterin. İstanbul bu dönemlerde bir nebze daha sakin ve serin olduğu için rahatça farklı yerlere ulaşabilirsiniz.
  • İstanbul’da alışveriş yapmak gibi bir planınız varsa ve İstanbul ne zaman gidilir diye düşünüyorsanız İstanbul’da AVM kültürünün yaygın olduğunu ve bu nedenle her mevsim gelinebilir. Eğer uygun fiyatlı alışveriş yapmak gibi bir planınız varsa AVM’lerdeki indirim dönemlerine uygun zamanlarda İstanbul ziyareti gerçekleştirebilirsiniz.
  • Amacınız İstanbul pazarlarını gezmekse o halde yaz aylarında bu şehirde olmaya özen gösterin; o büyük pazarlar yaz aylarında çok daha cıvıl cıvıl.

Özetle İstanbul ne zaman gidilir sorusunun cevabı sizde. Çünkü İstanbul her dönem gezilebilecek yapıda. Siz İstanbul’u tanımak isterseniz, her mevsim İstanbul kapılarını size açacaktır. Kentin sokaklarında gezerken Yeşilçam günlerinden, Ermeni mimarilerinden, Atatürk’ün geçtiği sokaklardan izlere rastlayabilirsiniz. İstanbul’da kafanızı kaldırıp yürümeyi ihmal etmeyin çünkü birçok apartmanda açıklamalar mevcuttur. Şairlerin, yazarların, ünlülerin yaşadığı sokaklara ve apartmanlara notlar düşülür, kişinin hangi dönemde orada var olduğu, hangi katta oturduğu bile yazar.

Tarihi eserlerin önünden geçebileceğiniz özel yerlerden birisidir İstanbul. Her an bir taş ya da tünel adı verilen bir ulaşım aracı olarak İstanbul’un tarihini ziyaret etme imkanı bulabilirsiniz. İstanbul zamansız bir şehirdir, her dönem farklı tatlar alırsınız.

About Author

Leave A Reply