İstanbul Nasıl Gidilir?

0

İstanbul, dünyanın en geniş hinterlandına sahip şehirlerinden biri; peki ama İstanbul nasıl gidilir? Bu şehir hem sanayi alanında hem de turizm alanında ulaşıma müsait. Şehre hava, kara, deniz ve tren yolu ile ulaşmak son derece kolay. İstanbul nasıl gidilir sorusuna cevap olarak her şehirden mutlaka İstanbul’a giden otobüs hattının olduğunu söylemek mümkün. Çünkü Türkiye’de yurtdışı hava trafiğinin büyük bir bölümü İstanbul üzerinden olmakta. Ve bunun gibi birçok konuda İstanbul, insanlar için uğrak bir yer oluyor.

İstanbul Nasıl Gidilir?

İstanbul öyle bir merkez ki hava, kara, deniz, tren… tüm ulaşım araçlarıyla ulaşım mümkün. Ulaşım şekillerine göre nasıl gidebileceğinizi anlatmadan önce İstanbul’un önemli şehirlere olan uzaklıklarına bakalım.

  • İstanbul – Kırklareli 197km
  • İstanbul – Bodrum 716km
  • İstanbul – Van 1573km
  • İstanbul – Burdur 596km
  • İstanbul – Denizli 580km
  • İstanbul – Ankara 450km
  • İstanbul – Adana 935km

1- Hava Yolu Ulaşımı

İstanbul’a hava yolu ile ulaşım sağlamak isteyenler için şehirde 2 adet büyük havalimanı vardır. Havalimanlarından birisi Sabiha Gökçen Havalimanı (Anadolu) diğeri ise İstanbul Havalimanı (Avrupa). Kişiler kendileri için uygun olan seferi seçebilir ve rahatlıkla iki kıtadan birine ulaşabilirler. Havalimanı HAVAİST adı verilen araçlar ile kişileri farklı noktalara bırakabilmekte ve her saatte İstanbul’un istediğiniz yerine gitmenizi kolaylaştırmaktadır.

2- Kara Yolu Ulaşımı

İstanbul nasıl gidilir sorusuna en çok alternatifi olan ulaşım türü kesinlikle kara yolu ulaşımı. TEM ile D100 bağlantıları olan aktif yollara sahip olan İstanbul’un 2 adet otogarı ve bir de cep otogarı mevcut. Esenler Otogar, İstanbul’un en aktif kullanılan otogarlarından biri. Avrupa yakasında olan otogara birçok şehirden turlar yolcu getirmekte. Anadolu yakasında ise Harem Otogarı bulunur. Bu iki otogarın yanı sıra yolcular, Alibeyköy cep otogarından da şehre ulaşım sağlayabiliyor.

En merkezi noktada bulunan ve her yere ulaşımın kolay olduğu otogara Esenler Otogarı denebilir. Esenler Otogarı hem metro bağlantısı hem de İETT belediye otobüsleri ile ulaşımı desteklenen bir alan olduğu için buradan gideceğiniz yere çok daha rahat ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra İstanbul birçok firmanın kendi otogar sistemini oluşturmasına da imkan sağlamış ve birçok firmanın farklı yerlerde kendine özel küçük otogarlar oluşturmuştur. Bu alanlara gelmeniz halinde de firmaların servislerinden yararlanmanız mümkün.

3- Deniz Yolu Ulaşımı

Marmara bölgesinde olan kişiler İDO seferleri ile İstanbul’a ulaşım sağlayabilirler. Yalova, Bursa, Mudanya gibi yerlerden İDO ile deniz ulaşımı sağlanabilmekte.

4- Tren Yolu Ulaşımı

İstanbul nasıl gidilir sorusuna bir diğer alternatif cevap olan tren yolu ulaşımı, özellikle son dönemde daha aktif bir hale gelmiş durumda. Ankara ve Eskişehir gibi ana noktalardan ulaşım imkanı sağlayan hatlar, doğu bölgesi için büyük bir ulaşım kolaylığı sağlıyor denebilir. Normal şartlarda 1 gün sürecek yolculuklar hızlı tren ile aktarma fırsatıyla birlikte İstanbul’a 15 saat gibi bir sürede ulaşım sağlayacak şekle gelmiştir.

Haydarpaşa Tren Garı tadilatta olduğu ve hızlı tren sistemine uygun hale getirildiği için bir süredir kullanım dışıdır ancak hızlı trenler İstanbul’a Pendik hattına kadar kullanılmak. Hızlı trenden İstanbul’un Pendik ilçesinde inebilir ve ardından bu bölgeye bağlanan metro hattı ile bütün şehre kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’a gelme amacınız farklı ülkelere gitmekse, dünyanın birçok yerine direkt uçak seferleri bulunan bir şehir olduğunu belirtelim. İstanbul nasıl gidilir sorusunun cevabı birçok ilden çok daha alternatifli ve kapsamlıdır. Kişilerin pek çok seçeneği değerlendirme imkanı vardır. Şehrinizde havaalanı varsa, İstanbul’a direkt uçuş mutlaka bulabilirsiniz.

İstanbul'a Nasıl Gidilir?

İstanbul Nasıl Gidilir?

About Author

Leave A Reply