İstanbul Havalimanı Ulaşım Nasıl? İstanbul Yeni Havalimanı Nerede?

0

İstanbul Havalimanı, 29 Ekim 2018 itibari ile hizmet vermeye başladı. Şu anda uçuşların aktif olarak yapılmaya başlandığı havalimanı, büyüklüğü ile dikkat çekiyor. Büyük ancak yeni olan İstanbul Havalimanı ulaşım sorusu herkes için bilinmez niteliği taşıyor. Çünkü eski havalimanı için ulaşım sadece bir metro kadar kolaydı. Yeni havalimanı için ulaşım sistemleri zaman içinde daha da gelişecek ancak bir süre için ulaşım alternatiflerini bilmekte yarar var.

İstanbul Havalimanı

Havalimanına raylı sistem yolu ile ulaşmak mümkün hale gelecek. Yüksek hızlı trenin havalimanı yerleşkesinden geçmesi planlanıyor. Ancak şu an için raylı sistem hizmeti verilmiyor. 2019 yılı içerisinde Gayrettepe – Havalimanı metro hattı devreye sokulması planlanıyor. Ardından 2020 yılında Halkalı – Havalimanı hattı da işlemeye başlanması planlanıyor. Bu sistemin ardından havalimanından çıkan kişilerin her yere ulaşımı çok daha kolay bir hale gelecek. Fakat şu an için raylı sistemli ulaşım alternatifi maalesef yok.

Raylı sistem devreye girene kadar, İstanbul Havalimanı için en iyi çözüm otobüsler hatları denebilir. Havalimanına özel olarak aktif 18 hat hizmet vermeye başladı. Bu hatlara yoğunluğu azaltmak adına 150 kadar otobüs hizmet veriyor. Kişiler havalimanı indikleri anda, otobüs durağına giderek rahat bir şekilde şehrin her yerine ulaşım sağlama imkanına sahipler.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

İETT tarafından seferlerin detaylarına ulaşmanız mümkün. Araçların hangi saatlerde kalktığı ve hafta sonu ile hafta içi ne şekilde çalıştığı, hangi güzergahları kullandığı sitede detaylı bir şekilde yer alıyor.

1- İETT İstanbul Havalimanı Hatları

2- HAVAİST İstanbul Havalimanı Hatları

"<yoastmark

İstanbul Havalimanı ulaşım ücretlendirme ise bu hatlar için 2 tam bilet olarak tahsis edilmekte. Sefer saatleri 05.45 ile 06.00 arasında başlamakta ve akşam 19.30 ile 20.30 arasına kadar devam etmektedir. Gece saatleri için havalimanı tarafından sunulan servisleri ya da taksi seçeneğini kullanabilirsiniz. Taksiler sürekli olarak bu bölgeye tahsis edilen duraklarda seferleri takip ederek ve misafirleri karşılamakta.

Taksi seçeneğini kullanacaksanız mutlaka harita üzerinden gideceğiniz yolu takip etmeniz önerilir. Yol üzerinden bindiğiniz herhangi bir takside eşyanızı unutmanız ya da hizmetten memnun kalmamanız halinde şikayetçi olmanız oldukça güç olduğundan, özellikle havalimanı için tahsis edilmiş bir duraktan taksiye binmeniz önemli.

About Author

Leave A Reply