ISO Nedir? Film Hassasiyeti Nedir?

0

ISO Nedir? Film Hassasiyeti Nedir?

ISO nedir? Film hassasiyeti nedir? Fotoğraf makineleri ile cep telefonlarında gördüğümüz terim olan, ISO nedir? Dijital nesilde ISO diye geçen hassasiyet standardı, filmli dönemde ASA olarak hayatımızdaydı. Tabi  çok sayıda standardı olan bu sensör hassasiyeti, standartlara paralel farklı isimlere de sahip. Yazıda en yaygın kullanılan ISO ve ASA’yı temel alarak anlatacağım.

Fotoğraf çekerken üç temel faktör fotoğrafın oluşumunu sağlar. Bunlar fotoğraf çekmeye başlayan kişilerin duyacağı ilk terimlerdendir.

  1. Enstantane – Yakında
  2. Diyafram – Yakında
  3. ISO (ASA) – Buradasınız

ISO Nedir?

ISO Nedir? International Standards of Organisations kısaltması olan ISO, sensör hassasiyetini ifade etmektedir. Aynı ışık şartlarında, aynı enstantane ve diyafram değerlerinde ISO arttırılırsa fotoğraf daha açık, ISO düşürülürse fotoğraf daha koyu tonlarda oluşur.

Piyasada bulunan fotoğraf makinelerinin büyük kısmında en düşük ISO değeri 100 olmakla beraber 50 yada 80 gibi daha düşük değerler barındıran modeller de bulunmakta. Aynı farklılık cep telefonlarında da bulunuyor.

En yüksek ISO değeri, teknolojinin gelişmesiyle birlikte sürekli artmakta. Birkaç yıl önceye kadar üst limit 6400 – 12800 olan değerler, günümüz itibariyle 819200’e kadar çıkmış durumda.

ISO Değerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

ISO değerinde dikkay edilmesi gereken noktalar, ISO ne kadar yüksek olursa, sensörün ışığa duyarlılığı o kadar yüksek oluyor. ISO arttırıldığında sensöre giden voltaj da arttırılıyor ve böylelikle daha düşük ışık şartlarında fotoğraf çekmeniz kolaylaşıyor. Fakat bunun elbette handikapı var.

ISO değeri arttıkça, fotoğrafta gürültü de artar. Kumlanma, noise yada gren olarak da telafuz edilebilen gürültü, fotoğrafta istenmeyen unsurdur. ISO ne kadar düşük olursa fotoğrafta o kadar düşük gürültü olur. O nedenle ISO’yu her zaman tutabildiğimiz en düşük değerde tutmalısınız.

Yetersiz ışık şartlarından dolayı ISO değerini arttırmak zorunda kalabilirsiniz. Enstantane ve diyaframı getirebildiğiniz en düşük değerlere getirtiniz ve ona rağmen bu yeterli değilse o zaman tek çareniz ISO’yu arttırmak. Fotoğraf kalitesinden biraz ödün vererek ISO’yu arttırmalısınız.

Baz ISO Nedir?

Daha çok video kameralarında dikkat edilen değerdir. Sensörün en ideal, en düşük gürültü oluşturduğu değerdir. Örneğin sensör 640 ISO değerine göre imal edilmiş olabilir. Bu değeri 100’e indirmek yada 6400’e çıkarmak mümkün olsa da suni sonuçlar oluşturur. Fotoğrafta yazılımsal müdahaleler daha kolay olduğu için fotoğrafçılar çok dikkat etmese de video kaydı alan kullanıcılar daha çok dikkat eder.

Fotoğraf makinelerinde baz ISO değeri daha düşük olduğunu da belirtmek gerek. Mesela Nikon D810’da baz ISO 64, Fujifilm X-T2’de ise baz ISO 200’dür.

Bu yazımızda ISO nedir? Film hassasiyeti nedir? Sorusuna cevap verdik. Güncel yazılar için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın

About Author

Leave A Reply