İsimden Numara Sorgulama

2

İsimden numara sorgulama yöntemine ihtiyacınız varsa, ilk olarak mutlaka kişinin operatörüne başvurmanız gerekiyor. Ancak bazı durumlarda isimden numara bulma işlemi yapılırken, kişi hattını taşıdığı için ya da farklı bir durum nedeniyle kişinin bilgilerine ulaşılamadığı söylenebilir. Bu durumda bütün operatörlerin, arayan kim servislerini kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Bu işlemler yapılırken belirli bir ücret ödemeniz gerekir. İsimden numara sorgulama ücretsiz bir işlem değildir. Numara öğrenme işlemi yapacak kişilere, operatörleri hem SMS yolu ile hem de müşteri hizmetleri yolu ile belirli ücretler karşılığında hizmet vermekte.

Turkcell Numara Sorgulama

Kime ait olduğunu merak ettiğiniz Turkcell numarasını yazdıktan sonra 2222’ye SMS göndermeniz yeterli olacaktır. İşlem ücreti 3,99 TL’dir.

Vodafone Numara Sorgulama

Vodafone kullanıcıları ‘KIM’ yazıp boşluk bıraktıktan sonra numarayı ekleyerek 7048’e SMS gönderimi yapabilmektedir.

Türk Telekom Numara Sorgulama

Türk Telekom üzerinden numara sorgulamak için 11811’i arayabilirsiniz. İşlem ücreti ise dakikada 1,25 TL olarak ücretlendirilir.

İsimden Numara Bulma

İsimden numara öğrenme işlemi sırasında karşınıza çoğu zaman:

  • Kişinin numara öğrenme durumuna karşı bir tedbir aldığını ve numarasını gizlediğini,
  • İsimden numara sorgulama yapmak için kişinin o operatörde bilgilerinin olmadığını öğrenirsiniz.

Bu işlemler sırasında mutlaka ücret ödersiniz ve bu işlem yasal bir işlemdir. Çünkü kişiler rehber kaydı yaparak başlarının kendilerine ulaşmak istediklerini bir nevi beyan ederler. Bu yöntemlerden yararlanarak aradığınız kişiyi bulamamanız durumunda başka yöntemlere başvurarak kişiyi bulma imkanınız da yoktur.

Bedava Numara Sorgulama

Şu an için ücretsiz isimden numara sorgulama mümkün değil. Ancak bazı alternatif yöntemlerinin olmadığını söylemek de mümkün değil. Alternatif yöntemlerin ise güvenirliği sorgulanır çünkü her zaman kesin bilgiler elde edilemez.

  • Kişiyi WhatsApp üzerinden sorgulayabilirsiniz.
  • Google aramalarına bakabilirsiniz.
  • Facebook profilinden yararlanabilirsiniz.

Bu yöntemler kesin sonuçlar vermediği gibi aynı zamanda yasal da değildir.

Ayrıca bedava numara sorgulama ile ilgili doğru bilinen bazı yanlışlar:

  • Ücretsiz bir şekilde kişilerin numaralarını, isimleri yardımı ile bulamazsınız. Bazı siteler buna imkan tanıdığını söyleseler de bu bilgi doğru değildir.
  • Bu şekilde bilgi vereceğini iddia eden uygulamalar ve siteler var. Fakat kişilerin bilgilerini almadan bilgi vermezler. Bu durumda siz en iyi ihtimalle bir firmanın datasına kaydolursunuz ve ardından kendinizi anketler, reklamlar için aranırken bulursunuz.
  • Bunun yanı sıra dolandırıcılık amacıyla sizi arayan siteler de var. Bu kişiler numaranızı alır ve ardından gerekli bilgilerinizin çoğuna ulaştığı için güven telkin ederek, devletin bir kurumu gibi ya da bir banka, avukat bürosu gibi sizi arayarak dolandırılmanıza neden olabilir.

Şu an için resmi olarak sorgulama imkanı sadece operatörlere verilmiş olup, bu bilgiler sadece bilgilerinin paylaşılmasını isteyen kullanıcılar olması halinde diğer kişilerle paylaşılır.

İsimden numara sorgulama yapmak için kişinin numarasını başka birine vermeniz, o kişinin herhangi bir sorun yaşamasına neden olursa; kişi şikayetçi olabilir ve sizin için gizliliğin ihlali ilkesi ile birlikte dava süreci başlayabilir.

Kişinin ismini sorgulamanız halinde numarayı bulun ya da bulmayın; en güvenli sonuç her zaman operatörler üzerinden alınandır. Aldığınız bilginin sizin için yasal bir sorun çıkarmayacağına emin olur ve rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda aynı isme kayıtlı birden fazla numara da çıkabilir bu durumlarda kişinin yaşadığı yeri bilmek sizin için eleyici bir unsur olacaktır.

About Author

2 yorum

Leave A Reply