IR Aparatı Yapımı / Android ve IOS için Uzaktan Kumanda Yapımı

0

Pentax K-7 makinem ile timelapse çekimi yapmak istedim. Kablosuz kumandaya ihtiyacım oldu. Samsung S3 Mini telefonuma yüklediğim çeşitli android uygulamalar ile telefonumun kumanda görevi görmesi için çok uğraştım fakat olmadı. Daha sonra forumda danıştığımda öğrendim ki telefonun IR (kızılötesi) özelliğinin olması gerekiyormuş.

Ben de IR özelliği olmayan cihazlar için IR aparatı yapmaya koyuldum. Başarılı da oldum. Oldukçada basit bir şekilde herkes IR özelliği olmayan cihazına IR özelliği ekleyebilir. Tecrübelerimi sizinle de paylaşmak istedim. Belki birilerine daha faydam dokunur.

Öncelikle herhangi bir elektronikçiye gidip 3,5mm kulaklık jakı ve infrared led yada kızılötesi led diye telaffuz edilen ledi temin edin. Jak 1-2 lira, ledler de 50 kuruş civarıydı. Hemen aşağıya tedarik etmeniz gereken parçaların fotoğraflarını ekliyorum.

Evet birinde 2 tane led kullandım hem alıcı hem verici olsun ilerde başka bir işte lazım olur diye. Tek led ise sadece kumanda görevi görüyor. Anlatılacak pek birşey yok. Uçları lehimlemeniz yeterli. Pozitif (+) kutup ile negatif (-) kutup olayı çift kullanacaksanız var. Diğer türlü farketmez.

Bu 50 kuruşluk ledlerle ne yazık ki çok yakından tuttuğumuzda çalışabiliyor. Ledlerinde kalitelisi elbette var. Yada eski bir kumandanızın ucundaki ledi söküp burada kullanabilirsiniz. Android DSLR Remote programı ile kullandım ve gayet güzel çalıştı.

Her şey bir yana, insanın kendi eliyle birşeyler yapması paha biçilemez. 😉

Alıntı

About Author

Leave A Reply