iOS 12 ile iPhone’lara Gelen 12 Yeni Özellik

0

Bilindiği gibi Apple iOS 11’de beklenmedik sorunlarla karşılaştı. Yeni çıkacak özellikler için mühendislerine esneklik sağlayan Apple iOS 12 ile birlikte performansa odaklanmış durumda. Kullanıcılara dağıtılmasına bir kaç hafta kalan iOS 12 bize ne gibi yenilikler sunuyor? Gelin yakından bakalım.

1- Performans

Apple iOS 12 ile birlikte, iPhone 5s ve iPad Air modellerinden itibaren tüm cihazların hızını %40’a varan artış sağlanacağını belirtti. Kamera açılış hızları %70, klavye açılış hızları %50, yoğun kullanımda uygulamaların açılış hızı 2 kata kadar daha hızlı olacak.

2- FaceTime

Apple’ın FaceTime’a getirdiği yenilik ile aynı anda 32 kişiye kadar grup görüntülü ve sesli görüşme sağlıyor. Konuşan kişinin görüntüsü otomatik olarak büyüyor, böylece sohbeti rahat bir şekilde takip edebiliyorsunuz.

3- Memoji

iPhone X, yepyeni bir özelliğe kavuşuyor. Animoji özelliği artık kişileştirilebiliyor. Kişiliğinize ve ruh halinize göre memoji oluşturabilir, oluşturduğunuz memojileri mesajlar ve FaceTime’da da kullanabilirsiniz. Memoji yaratma limiti de yok.

4- Yepyeni Animojiler

iOS 12 ile birlikte Mesajlar ve FaceTime da kullanabileceğiniz koala, kaplan, hayalet ve T-Rex olmak üzere dört farklı yeni animoji ekleniyor.

5- Yeni Kamera Filtreleri

Animoji, memoji, birbirinden farklı animasyonlu metin efektleri, eğlenceli çıkartmalar, yeni filtrelerle fotoğraf ve videolar oluşturabileceksiniz.

6- ARKit 2 ile Yepyeni Bir Deneyim

ARTKit 2 ile birlikte daha gelişmiş arttırılmış gerçeklik deneyimi sunuyor. Arkadaşlarınızla beraber arttırılmış gerçeklik oyunları oynayabileceksiniz. ARTKit 2 ile bir duvara baktığınızda mezura ile ölçüm yapabileceksiniz. Bu özellikler geliştiricilerin uygulama geliştirmesi ile çeşitlenecek.

7- Daha Detaylı Ekran Süresi

iOS 12 ile birlikte Apple kullancılara daha detaylı bir pil kullanım istatistiği tutacak. Bu istatistikleri grafik olarak sizlere sunacak.

8- Bildirimler

Uzun yıllardır iOS kullancılarının şikayet ettiği bildirimlerin ayrı pencelerde gösterilmesi sorunu nihayet son buluyor. Apple uzun yıllardır Android’te olan özelliği iOS kullanıcıları ile buluşturuyor. iOS 12 ile birlikte aynı kişilerden gelen bildirimleri grupluyor. Böylece ekranınızda olası karmaşanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

9- Rahatsız Etme Özelliği

Apple’ın uzun süredir kullancılara sunduğu rahatsız etme özelliğini bir üst seviyeye çıkartıyor. iOS 12 ile birlikte rahatsız etme özelliğini konumunuza göre veya toplantı bitimine kadar ayarlayabilirsiniz. Toplatınız bitince, konumunuzdan ayrılınca rahatsız etme modu otomatik olarak kapanıyor.

10- Gizlilik

Yeni iOS12 ile birlikte Apple, Safari’de dolaştığınız zaman paylaş düğmelerinin ve yorum araç takımlarının sizi izlemesinin önüne geçiyor. Ayrıca reklam verenlerin aygıtınızı tanımlamasını veya hedefli online reklamlar göndermek için cihaz bilgilerinizi toplama girişimlerini engelliyor. Böylece daha güvenli internet deneyimi sunuyor.

11- Daha Gelişmiş Siri

Apple yeni Sirisi de iOS 12 ile birlikte çok daha akıllı. Siri, rutinlerinizi öğrendikçe kilit ekranında veya arama esnasında, en ihtiyaç duyduğunuz şeyler için size en doğru zamanda kısayollar öneriyor.

12- Yenilenen Uygulamalar

Yenilenen Apple Books, yeniden tasarlanan borsa uygulaması, iPad’e gelecek yeni sesli notlar ve dahası yeni iOS 12 ile kullancılar ile bulaşacak.

iOS 12 Hangi Cihazlara Gelecek?

iOS 11 yüklenebilen tüm modellere iOS 12’in geleceği açıklanmış durumda.

iOS 12 Destekleyen Cihazlar

iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8, iPhone 7 Plus, iPhone 7 ,iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone SE, iPhone 5s

iPad Pro 12.9 (2. Nesil), iPad Pro 12.9 (1. Nesil), iPad Pro 10.5″, iPad Pro 9.7″, iPad (6. Nesil), iPad (5. Nesil), iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2

iPod touch (6. Nesil)

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın