İnternette Çocukların Güvenliği Nasıl Sağlanır?

0

Tabi ki çocuk psikolojisine verdiği zararlara değinmeyeceğim fakat en temel olarak internette çocukların güvenliği nasıl sağlanır noktasında sizlere birkaç ipucu paylaşacam. Bilgisayar yada internet kullanan çocukları, kötü içeriklerden nasıl uzak tutabiliriz?

Bilgisayar kullanım oranı giderek artarken kullanım yaşı da giderek düşüyor. Artık çocuklar konuşmaya, yürümeye başladığı andan itibaren akıllı telefon kurcalamaya, oradan video izlemeye başlıyor. Biraz daha büyüdükten sonra ellerinden bilgisayarı, tableti almak neredeyse imkansız hale geliyor. Sonsuzluğu ifade eden internet dünyası çocuklar için faydalı olduğu kadar tehlikeli içerikler de bulunduruyor.

+18 içeriklerden tutun, şiddete korkuya dayalı, kötü örnek olabilecek binlerce içerik var. Özellikle son dönemlerde isimlerini sıkça duyuran Mavi Balina, Pembe Balina, Mariam, Momo gibi çocuğun kendine zarar vermesini amaçlayan onlarca oyun da türemiş durumda. Bu riskler altında çocukları bilgisayardan ve internet uzak tutmaya çalışan ebeveyn olabilir. Fakat çocukları internet dünyasından uzak tutma fikri günümüzde neredeyse imkansız. Artık internet elimizdeki telefondan kolumuzdaki saate kadar günlük hayatımızı sarmış durumda. İnternet dünyasından kaçmanın bir yolu maalesef yok ama internet dünyasında güvenliği sağlamak mümkün.

İnternette Çocukların Güvenliği Sağlama Yolları

  1. Aile koruma yazılımları kullanılabilir.
  2. Antivirüs yazılımlarında bulunan çocuk güvenliği / çocuk filtresi gibi özellikler aktif hale getirilebilir.
  3. Belli bir içeriği & siteyi çocuğa serbest bırakıp, geri kalan içeriklere girmesi engellenebilir.
  4. Bilgisayar & tablet kullanırken çok da rahatsız etmeden neler yapıyor göz ucuzla takip edilebilir.
  5. Sosyal medya platformlarında kimlerle iletişim kurduğu rahatsız etmeden kesinlikle takip edilmeli.
  6. YouTube’da çocuğun son izlediği videolar kesinlikle kontrol edilmeli.
İnternette Çocuk Güvenliği

İnternette Çocuk Güvenliği

Çocuk Filtresi Programları

1. Windows’un Kendi Filtresi

Çocuk filtresi yazılımlarında ilk akla gelen Windows’un kendi çocuk filtre yazılımı. Bu yazılım sayesinde çocuğunuzun hangi klasörlere erişebileceğine, hangi programları çalıştırıp kapatabileceğine kadar komut verebilirsiniz.

2. Kurupira Web Filtresi

Sadece Windows’da çalışan bu program, web filtrelemesi seçeneği sunar. Arayüzü çok sade, kullanımı çok kolay olsa da İngilizce olması bu programın eksi yönü sayılabilir. Program ile istediğiniz website adresleri engelleyebilir veya girmesini istediğiniz websiteleri belirleyebilirsiniz. Program sadece filtreme yapmaz. Ayrıca izleme seçeneği de sunar. E-postanız üzerinden çocuğunuzun girmesini istemediğiniz bir siteye girmesi durumunda site bildirim göndererek sizi bilgilendiriyor.

3. Any Weblock

Bu yazılım ile istediğiniz tüm siteleri engelleyebilirsiniz. Kullanımı çok basit olup yazılım Türkçe’dir. Bir kaç yerinde Türkçe ile ilgili çeviri problemleri olsa da günlük kullanımda sıkıntısız kullanılabilecek bir yazılım. Yine Excel halinde listelenmiş bir web sitesi dosyanız varsa bunları direk olarak kendi içerisine aktarabilir.

Sonuç olarak internette çocukların güvenliği sağlamak adına onları internetsiz bırakmaya çalışmak yerine sanal dünyada savunmasız bırakmamak daha iyi bir seçenek gibi duruyor. Özellikle çocuk filtresi gibi özellikler çocuğu rahatsız etmeden aktif kullanılmalı.

About Author

Leave A Reply