Huawei Avrupa’da Mağaza Açıyor

0

Huawei Avrupa’da mağaza açmaya çok yakın. Apple dünyanın farklı noktalarında satış mağazalarına sahip. Güney Koreli firma Samsung da benzer bir politika yürütüyor. Huawei diğer firmaların aksine çok az mağaza ile satış konusunda zirveye oynuyor. Huawei Çin’de mağazaları olsa da Avrupa’da ilk açılacak mağaza için Viyana şehri belirlendi. ABD, Huawei’yı ulusal tehdit olarak gördüğü için firmaya bu konuda da dolaylı baskı uyguluyor.

Huawei, ürettiği ağ donanımı cihazlarının komünist Çin hükümeti adına casusluk faaliyetlerinde kullanılması iddiası sebebiyle ABD’den sürekli olarak baskı görüyor. Bu baskının en önemli örneği ise firmanın CEO’su ve Kurucusu olan Zhengfei‘nin kızının ABD’nin baskısı ile Kanada’da tutuklanmasıydı. Firma buna rağmen %28’ini elinde bulundurduğu Avusturya pazarında mağaza açmaya hazırlanıyor.

ABD - Çin Savaşı

ABD – Çin Savaşı

Avrupa’da mağaza açmayı düşünen Huawei, Viyana‘da düzenlediği basın toplantısında firma yetkilisi Joe Kelly bu iddiaların hepsini reddettiklerini açıkladı. Şirket yetkilisi kendilerinden casusluk talebinde bulunulsa bile böyle bir faaliyeti yapmayacaklarını açıkladı. Firma aynı zamanda Avusturya’da bulunan 3 büyük operatöre 5G teknoloji ekipmanları sağlıyor. ABD’nin baskısı ile T-Mobile USA ve Sprint şirketleri Huawei firmasından donanım almayı bırakmıştı.

ABD baskı kursa da firma satış rakamlarını her ülkede arttırmaya devam ediyor. Ülkemizde de büyük satış rakamlarına ulaşan Huawei, tek başına pazarın %17’sini elinde bulunduruyor.

About Author

Leave A Reply