HGS Bakiye Sorgulama

0

Otoyol ve köprülerden sıklıkla geçiş yapan kullanıcılar, HGS bakiye sorgulama işlemine sürekli ihtiyaç duyuyorlar. Zira, HGS bakiyesinin yetersiz olduğu durumlarda sürücülerin cezalara maruz kalmamaları için en kısa sürede bakiye yüklemeleri gerekiyor.

Konuya oldukça uzak olanlar için, HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi‘nin, otoyol ve köprülerde gişelerde beklemeden geçiş yapılmasını sağladığını belirtmek isteriz. Gişelerden geçiş yaparken kameralar aracınızın plakasını okuyor ve bağlı olduğu HGS kartının bakiyesinden ücreti otomatik olarak kesiyor.

Eğer HGS bakiyesi yetersizse ve belirli bir süre bakiye yüklenmezse araca ceza yazılmaktadır. Bu riski almak istemeyen kullanıcıların, HGS bakiye kontrolü yapabilmesi için birden fazla seçenek sunuluyor.

Başta e-Devlet olmak üzere PTT, telefon ve bankalar aracılığıyla HGS bakiye sorgulama işlemi gerçekleştirilebiliyor. Gelin, şimdi bu işlemlerin nasıl yapıldığına yakından göz atalım.

HGS Bakiye Öğrenme

HGS Bakiye Öğrenme

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden HGS bakiyesini sorgulamak için sisteme giriş yaptıktan sonra, PTT Genel Müdürlüğü’nün hizmetler sayfasına geçiş yapmanız gerekiyor. Sonrasında Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri bağlantısına tıklayarak bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz.

Telefon ile HGS bakiyenizi öğrenmek istediğinizde ise 444 1 778 veya 0850 460 60 60 numaralı telefonları arayarak bilgi alabilirsiniz

En kolay yöntemlerden birisi de, PTT üzerinden sorgulama yapmak. PTT’nin internet sitesinde yer alan HGS bakiye sorgulama sayfasını açtıktan sonra, araç plakası, vergi numarası, T.C kimlik numarası veya pasaport numarası gibi bilgilerden birisi ile sorgulama yapabilirsiniz.

About Author

Leave A Reply