Her Yönüyle TrueDepth Teknolojisi

0

Apple’ın iPhone X ile birlikte kullancılara sunduğu TrueDepth teknolojisi, içinde bir çok farklı sensör ile çalışıyor. Yeni duyurulan iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone Xr’de de olan TrueDepth teknolojisi mevcut. Peki nedir bu TrueDepth?

Face ID nedir?

Face ID, A11 biyonik işlemci ile birlikte tanıtılan nöral motoruna bağlı çoklu nöral ağları kullanarak yüz tanımlama işlemini gerçekleştiren sistemdir. Sistem ilk olarak yüzünüzün matematiksel haritasını A11 işlemciye kaydeder daha sonraki açılışlarda bu haritayı kontrol ederek telefona erişime izni verir. Kaydedilen bilgiler A11 biyonik işlemcide saklanır. Bilgiler Apple sunucularına gönderilmez. Böylelikle yüzünüzün haritasına ait veriler gizli kalır.

Face ID, ön kameraya monte edilmiş yedi farklı sensör kullanılarak çalışmaktadır. Farklı bir kişinin yüzü taranarak şans eseri açılma ihtimali milyonda 1’dir. Sistem tarama ve onaylama işlemini yapar ve bu sürede kullanıcının herhangi bir fiziksel düğmeye basmasına gerek yoktur.

TrueDepth kamera nedir?

TrueDepth kamera sistemi yüzünüzün derinlemesine bir haritasını çıkarıyor. TrueDepth kamera sisteminde çalışan sekiz farklı sensör aynı anda kullanılarak yüz tarama işlemi gerçekleştiriliyor.

  • Kızılötesi kamera
  • Işık sensörü
  • Yakınlık sensörü
  • Ortam ışığı sensörü
  • Hoparlör
  • Mikrofon
  • 7 megapiksel kamera
  • Nokta projektörü

30.000 kızılötesi nokta tarayıcı kullanarak ve buradaki verileri nöral ağda işleyerek yüz tanımlama sürecini gerçekleştirmektedir. Dışardan göründüğü gibi süreç hızlı bir fotoğraf taraması işlemi değil, çok daha ayrıntı içeren bir yapıdadır.

Sistemdeki tarama sensörlerinin A11 biyonik işlemcisi ile birlikte çalışması sonucunda Face ID sisteminin kandırılmasının imkansıza yakın hale geliyor. Gözleriniz kapalıyken yada uyuklarken telefonu açamıyorsunuz. Yüzünüzün detaylı silikon maskesini yaptırıp kullansanız bile, Face ID açmak için yeterli değil.

Face ID tek yumurta ikizlerini ayırt edebilir mi?

Apple’dan yapılan açıklamaya göre sistem tek yumurta ikizlerini ayırt edemiyor.

Birden fazla kişi Face ID’ye kaydedilebilir mi?

Face ID şuan için sadece 1 kullanıcının yüz taraması tanıtılabiliyor.


 

About Author

Leave A Reply