Hemen Çıkma Oranı Nedir? Nasıl Düşürülür?

0

Neredeyse tüm analiz araçlarında gördüğünüz temel bir terim olan hemen çıkma oranı nedir ve nasıl düşürülür? Hemen çıkma oranı aslında bir çok kişi tarafından yanlış biliniyor. Kullanıcı belli bir süre sitede kalmamışsa hemen çıkmış sayılıyor; fakat bu yanlış bir tabir.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı, sitenize gelen okuyucunun site içi başka bir sayfaya geçiş yapmadan sitenizden ayrılmasını ifade etmekte. Kullanıcının kaç saniye veya kaç dakika sitenizde durduğuyla alakalı değil. Başka sayfaya geçiş yapıp yapmadığıyla alakalı.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen çıkma oranını düşürmek için yapılabilecek bir çok yol var. Sizlere fikir vermesi adına bunlardan başlıcalarına birlikte göz atalım.

  1. Yazılarınızın altına veya yan tarafına “benzer yazılar” yada “popüler yazılar” gibi modüller ekleyerek okuyucularınızı farklı sayfalara yönlenmelerini sağlayın.
  2. “Bunları gördünüz mü?” yada “bunu da okumak ister misiniz?” gibi kullanıcının dikkatini çekecek ve farklı bir yazıyı daha okumasını modüller de kullanılabilir.
  3. Ana sayfanızda yazılarınızın tamamına yer vermeyip “devamını oku” butonu ile yazınızın tamamına ulaşmasını sağlayın.
  4. Hakkımda, iletişim vb sayfalarının yanında dikkat çekici sayfalar da ekleyin.
  5. Yazılarınızın içinde önceki yazılarınıza link verin. Tabi sadece link vermiş olmak için ilgisiz yazılara link vermeyin. Konu ile alakalı yazılar seçmeye özen gösterin.
  6. Yazılarınız yeteri kadar uzunsa seriler halinde yazın. Böylelikle seriyi ilk yazıdan itibaren takip etmeyip de ileri bir zamanda gelen okuyucu öncekileri okumak isteyebilir.
  7. Site hızınızı iyi optimize edin. Eğer siteniz yavaşsa kullanıcı sayfalar arası geçişte zaman kaybetmek istemeyecek ve hemen sitenizden ayrılacaktır.

Hemen Çıkma Oranının Yüksek Olması Kötü mü?

Hemen çıkma oranı yüksek olması duruma göre değişecek bir sorundur. İyi yada kötü demek yanlış olur. Eğer tek sayfadan oluşan bir siteniz varsa hemen çıkma oranınızın yüksek olması kaçınılmaz. Ya da sosyal medaya hesaplarından tek bir yazınızı paylaştıysanız ve bu yazıya gelenler ziyaretçiler diğer yazılarınıza tıklamadan sitenizden ayrılmışlarsa yine bu oran yükselecektir.

About Author

Leave A Reply