Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? (2019)

3

Öğrenci pasaportu, adından da anlaşılacağı üzere öğrencilerin alabileceği pasaport türüdür. Ancak sadece 25 yaş ve altında olan öğrencileri kapsamakta.

25 yaş ve altındaki öğrenciler, öğrenci olduklarını kanıtladıkları zaman harçsız pasaport almayı hak ederler. e-Devlet üzerinden yada öğrenim gördükleri eğitim kurumundan alacakları öğrenci belgesi ile kolaylıkla bordo renkli pasaport başvurusu yapabilirler. Standart pasaport ile arasındaki tek fark harç parası olurken, bunun dışında hiç bir fark olmadığını hatırlatalım.

Öğrenci Pasaportu

25 yaş ve altında olan her öğrencinin alabileceği harçsız pasaport, 18 yaşından küçük öğrenciler için de geçerli. Fakat 18 yaşından küçük öğrenciler de bu imkandan yararlanabilseler de 133,5 liralık defter bedeli ücreti ödemeleri gerekiyor.

18 yaşından küçük öğrenciler pasaportu en fazla 5 yıllık olarak alabilirken, 18 yaşından büyük öğrenciler 25 yaşına kadar geçerli pasaport başvurusu yapabilirler. Bu durumda 18 yaşında olan birey 7 yıllık pasaport alabilir. Ancak 25 yaşına gelindiğinde pasaportun geçerliliği bitecektir. Öğrenci pasaportu nasıl alınır sorumuzun cevabına gelelim.

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır

Harçsız pasaport alabilmek için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra ilçe nüfus müdürlüklerine gidilerek başvuru işlemlerine başlanmalı. Öğrenci pasaportu gerekli belgeler;

  • Nüfus cüzdanı,
  • 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Pasaport yenilenecekse eski pasaport,
  • Öğrenci belgesi (son 60 gün içerisinde alınmış olmalı),
  • 18 yaşından küçükler için 2 adet defter bedeli ödeme makbuzu,
  • İkametgah belgesi (yurtta yaşadığınıza dair belge de olabilir) gerekmekte.

Bu belgeleri tamamladıktan sonra ilçe nüfus müdürlüğünden randevu almanız gerekiyor. Dilerseniz sabah saatlerde giderek sıra beklemeden işlemlerinizi yapabilir veya NVİ adresinden randevu alabilirsiniz.

Öğrenci pasaportu, ilçe nüfus müdürlüklerinde imza ve diğer işlemleri tamamladıktan sonra adresinize PTT kargo ile 1 hafta içerisinde gönderilecek.

About Author

3 yorum

  1. Bende pasaport almayı düşünüyorum, çok faydalı bir yazı olmuş. Üni son sınıftayım fırsatım varken pasaportumu çıkartacam

Leave A Reply