Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? (2019)

3

Öğrenci pasaportu, adından da anlayacağınız üzere öğrencilerin alabileceği pasaport türüdür. Ancak burada bütün öğrenciler değil, 25 yaş altı grubundaki öğrencileri kapsamaktadır. 25 yaş altı öğrenciler ayrıca öğrenci olduklarını ispatlamaları da gerekmekte. Daha sonra rahatlıkla bordo renkli pasaportu harç parası ödemeden alabilirler. Standart pasaport ile öğrencilerin aldığı pasaport arasındaki tek fark harç parası olurken, bunun dışında fark olmadığını hatırlatmak yarar var. Peki bu durumda öğrenci pasaportu kimlere verilir sorusuna gelelim.

Öğrenci Pasaportu Kimlere Verilir?

25 yaşından küçük olan öğrencilerin alabileceği öğrenci pasaportunu 18 yaşından küçük öğrenciler de alabilir. Ancak tek fark olarak defter bedeli olan 133,5 TL ücreti ödemeleri gerekir. Alabilecekleri en uzun süreli pasaport ise 5 yıllıktır. 18 yaşından büyük olan öğrenciler ise hiçbir ücret vermeden 25 yaşına kadar olan süreli pasaportu alabilirler. Bu durumda 18 yaşında olan birey 7 yıllık pasaport alabilir. Ancak 25 yaşına gelindiğinde pasaportun geçerliliği bitecektir. Öğrenci pasaportu nasıl çıkarılır sorumuzun cevabına gelelim.

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır

Harçsız öğrenci pasaportu alabilmek için gerekli şartları yerine getirdikten sonra ilçe nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Daha önceden harçsız pasaport talep yazısı gerekirken, şimdi gerekmiyor. Öğrenci pasaportu için gerekli belgeler;

  • TC kimlik aslı,
  • Biyometrik fotoğraf 2 adet,
  • Varsa eski pasaport,
  • İkametgah belgesi (evde ailenizle yaşamıyorsanız yurtta yaşadığınıza dair belge de olabilir),
  • 18 yaşından küçükse defter bedelini ödediğine dair dekont (yeni yürürlüğe göre herkesten istenebilmektedir),
  • Öğrenci belgesi (e-Devlet üzerinden çıkarabilirsiniz ancak aldığınız belge en fazla 60 günlük olması gerekiyor),
Benzer Yazı
Düzce’ye Nasıl Gidilir?

bu belgeleri tamamladıktan sonra ilçe nüfus müdürlüğünden randevu almanız gerekiyor. Dilerseniz sabah saatlerde giderek sıra beklemeden gidebilir ya da https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu alabilirsiniz.

Harç ödemeden alacağınız bu öğrenci pasaportlarını ilçe nüfus müdürlüklerinden imza ve diğer işlemleri tamamladıktan sonra adresinize PTT ile pasaportunuz gönderilecektir. Pasaportun gelme süresi bulunduğunuz adrese ve Ankara’ya olan uzaklığa göre değişkenlik gösterebilir. Fakat ortalama olarak bu sürenin en fazla 7 ila 10 gün arasında söylemek mümkün.

Yazar Hakkında

3 yorum

  1. Bende pasaport almayı düşünüyorum, çok faydalı bir yazı olmuş. Üni son sınıftayım fırsatım varken pasaportumu çıkartacam

  2. fettahoglu Tarih

    Makale çok guzel ve anlamlı olmuş bu bilgi paylaşımınız için ayrı teşekkurler sunarım

Yorum Bırakın