GTA 5 Sistem Gereksinimleri [PC] | Minimum Önerilen

0

GTA 5, Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından piyasaya sürülen, açık uçlu haritaya sahip Grand Theft Auto serisinin bir oyunu. Aksiyon ve macera türündeki içeriği ile bu video oyunu, 17 Eylül 2013 tarihinde Xbox 360 ve PS3 için üretildi. Dönemin en iyi oyunu seçilen GTA bir çok ödül aldı. Haliyle meraklılarının da, GTA 5 sistem gereksinimleri neler diye merak etmesi kaçınılmaz oluyor.

GTA 4 serisindeki optimizasyon sorunu, GTA 5 serisinde bulunmuyor. Akıcı bir oyun tecrübesi sunan GTA V, ortalama özelliklerin üzerinde olan her bilgisayarda, en yüksek görüntü kalitesinde bile 60 FPS verebiliyor. Minimum sistem gereksinimleri ile en düşük grafik seviyesinde oynanabilir. Önerilen sistem gereksinimleri ile en yüksek grafik ayarlarını çalıştırmak da mümkün.

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 – 64 Bit
 • İşlemci: Intel Core 2 / AMD Phenom 9850
 • Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB
 • Bellek: 4 GB
 • Depolama Alanı: 65 GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 8.1 – 64 Bit,
 • İşlemci: Intel Core i5 / AMD X8 FX-8350
 • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB
 • RAM: 8 GB
 • Depolama Alanı: 65 GB

Kaç GB?

Oyunun Rockstar Games tarafından tanıtımı sırasında herkesin merak ettiği konu GTA 5 kaç GB oldu. Tanıtım sırasında oyunun 65 GB olacağı açıklansa da, oyun için gerekli depolama alanı şu an 72 GB boyutunda. Ancak GTA 5, yayımlanan güncellemeler ve yüklenen ek paketler ile birlikte 100 GB’a kadar çıkabiliyor.

Nasıl İndirilir?

GTA 5 orijinal olarak satın alınıp çevrim içi oynanabilmekte. GTA 5, kendi resmi sitesinden ya da Steam kullanılarak satın alınabilir. Resmi siteden alınmak isteniyorsa Rockstar Games Launcher indirilerek satın alma işlemi yapılabilir.

Rockstar Games Launcher linki: Rockstar Games Social Club 

Steam linki: Grand Theft Auto V – Steam.

Orijinal oyunu alanlar, resmi sunucularda çevrim içi olarak kendi karakterlerini yaratıp oynarken aynı zamanda oyun için ek paketler de alabilmekte. GTA 5 ayrıca torrent oyun siteleri kullanılarak da indirilebiliyor. Ancak bu tür yasal olmayan indirmelerde çevrim içi sunucular kullanılamıyor. Oyun yalnızca tekli oyuncu olarak ve hikaye modunda oynanabiliyor.

Çalışmayı Durdurdu Hatası

GTA 5 oyun piyasası rekorlarını kıran, en yüksek hasılat yapan Windows oyunlarından biri. Ancak yine de kusursuz çalışmayabiliyor ve GTA 5 çalışmayı durdurdu şeklinde bir hata mesajı verebiliyor. Bu sorunu çözmek için şu adımlar izlenmeli:

 1. GTA 5 sistem gereksinimleri karşılanma durumu kontrol edilmeli. Oyunun NVIDIA ve AMD ekran kartları gerektirdiği unutulmamalı.
 2. Oyun için gerekli olan ve en son yayımlanan Microsoft Visual C++ sürümü yüklenmeli. En güncel sürüm için: Microsoft Visual C++ Güncellemeleri
 3. Windows 10 kullanıcıları oyunu Uyumluluk Modu kullanarak çalıştırmalı. Uyumluluk modu ayarları için GTA 5’in kurulu olduğu klasör açılmalı ve GTAVLauncher.exe dosyasına sağ tıklanarak Özellikler açılmalı. Buradan Uyumluluk sekmesine geçip, bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu seçeneği aktif edilmeli. Alt kısımda ise Bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneği seçilmeli. Uyumluluk ayarları bu şekilde. 
 4. Arka planda çalışan Windows dışı hizmetler devre dışı bırakılmalı. Çünkü GTA 5 açılırken bu hizmetlerden biri ile çakışıyor olabilir. Başlat menüsünde arama kısmına Msconfig yazarak Hizmetler penceresi açılabilir ve ilgili ayarlamalar yapılabilir.
 5. Anti-virüs yazılımı kullanılıyorsa, oyunun açılacağı zaman geçici olarak kapatılmalı. Üçüncü parti anti-virüs yazılım ve güvenlik duvarları bazen oyunların çalışmasını durdurabilir.
 6. Oyun Steam’den indirildiyse, dosya bütünlüğü doğrulanmalı. Böylece Steam, varsa bozuk GTA 5 dosyalarını yenileriyle değiştirir. İşlem Steam kütüphanesi (sağ tık) > Özellikler > Yerel Dosyalar > Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula adımlarıyla gerçekleşir.
 7. Ekran kartı sürücüleri güncellenmeli. GTA 5 çalışmayı durdurdu hatası eski bir grafik kartı sürücüsünden kaynaklanabilir. Nvidia, GTA 5 için özel bir sürüm yayımladı. Sürüme buradan ulaşılabilir: GTA 5 – Nvidia Sürücüleri – 64 Bit // GTA 5 – Nvidia Sürücüleri – 32 Bit
 8. Rockstar Games Social Club bilgisayardan kaldırılmalı ve yeniden yüklenmeli.

Kasma Sorunu & FPS Arttırma

GTA 5 sistem gereksinimleri tam olsa da oyun açılmama veya kasma sorunu yaratabilir. Çözümü için, öncelikle oyun ayarları en düşük olacak şekilde ayarlanmalı ve oyun oynarken arka plan uygulamaları kapatılmalı. Bunlar oyun performansını etkileyen önemli faktörler. GTA 5 FPS arttırma için şu adımlar uygulanmalı:

 • Steam kütüphanesinden GTA 5’e sağ tıklanmalı ve başlatma seçenekleri ayarlanmalı. Başlatma seçeneklerine -high -novid kodları yazılmalı.
 • Bilgisayar en yüksek performans moduna alınmalı. Bu ayar bilgisayar özelliklerinden Gelişmiş Sistem Ayarları seçeneği kullanılarak yapılabilir. Özellikle dizüstü bilgisayar kullanan oyuncular bunu mutlaka yapmalı.
 • GTA 5 kasma sorunu büyük oranda ekran kartından kaynaklanır. O yüzden masaüstünde sağ tık menüsünden Nvidia Denetim Masası açılmalı. 3D ayarların yönetilmesi kısmından yüksek performanslı Nvidia seçilmeli ve uygula denilerek ayarlar kaydedilmeli.

Türkçe Yama

GTA 5 Türkçe yama, oyundaki bütün metinleri Türkçeye çevirir. Oyundaki ana görev – yan görev metinleri olmak üzere, akla gelebilen her şey Türkçe oluyor. Türkçe yamanın içeriğine modlar, güncellemeler ve DLC paketleri de dahil.

GTA 5 Türkçe yama, hikaye modu için oldukça gerekli. Yamanın en önemli özelliği, oyun dosyalarını etkilemeyecek şekilde kurulması ve öyle çalışması. GTA 5 Türkçe yama kurulumu için şu adımlar izlenmeli:

 1. Türkçe yama kurma aracı olan OpenIV programı indirilmeli ve yüklenmeli.
 2. OpenIV programı yönetici olarak çalıştırılmalı ve GTA 5 Windows platformu seçilmeli. Daha sonra GTA 5’in bilgisayarda kurulu olduğu dizin seçilmeli.
 3. OpenIV programı açıldığında, yukarıdaki menüden Tools sekmesinden Asi Manager seçeneğine tıklanmalı ve Asi Loader ile OpenIV.ASI dosyaları Install butonu kullanılarak yüklenmeli. Yeşile döndüğünde kurulmuş oluyor, böylece sekme kapatılabilir.
 4. Az önceki Tools sekmesine tekrar gelip Package Installer seçeneğine tıklanmalı. İndirilen .oiv uzantılı Türkçe yama dosyası seçilmeli ve Install butonuna tıklanmalı. Ekrana iki seçenek geldiğinde mods folder seçilmeli. 
 5. Türkçe yamanın yüklenmesi bilgisayar hızına göre değişiklik gösterir. Kurulum bitince sekmeler kapatılıp, oyun Türkçe olarak çalıştırılabilir.

Türkçe yamaya şu adresten ulaşılabilir: GTA 5 Türkçe Yama İndir (1737. Online 1.47.) (Link gelecek)

 

About Author

Leave A Reply