Google Florida 2.0 Güncellemesi

2

Google, Florida 2.0 adını verdiği çekirdek güncellemesi ile yayıncıları daha kaliteli içerik üretmeye zorladığı gibi ziyaretçilere arama yaptıkları kelimelerde daha kaliteli sonuçlar sunmayı amaçlıyor. Kaliteli içerikleri oluşturduğunuz zaman, SEO konusunda da başarılı olarak arama motorlarında üst sıralara çıkabiliyorsunuz. Google geçtiğimiz ay yayınladığı çekirdek güncellemesiyle kaliteli içeriğin hedeflendiğini anlattı. Elbette bu güncellemeyle Google algoritma üzerinde çeşitli değişiklikler yapıldı.

Google çekirdek güncellemesi olarak tanıttığı bu güncelleme ile algoritmasını değiştiriyor. Öncelikle  SEO kriterleri biraz daha disiplinli bir hal alıyor diyebiliriz. Kaliteli içerik üretmeyi hedefleyen içerik üreticileri için Florida 2.0 güncellemesi oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu.

Florida 2.0 ile Neler Değişti?

Google belli zamanlarda algoritmaları üzerinde çekirdek güncellemesi yapıyor. Özellikle geçen ay ABD ve İngiltere’de yayına alınan Florida 2.0 çekirdek güncellemesiyle birlikte yayıncıların %60-70 arasında trafik kaybı yaşadığı görülüyor. Türkiye’de de Nisan ayı başında yayına alınan bu güncelleyle benzer trafik düşüşleri Türkiye’de de gözleniyor. Uzmanlar trafik düşüşlerine rağmen yayıncıların sitelerinde köklü değişim yapmamalarını ve zor da olsa beklemelerini tavsiye ediyor.

Kaliteli içerik üretmek dışında herhangi bir şeye odaklanan web sitelerinin daha iyi performans göstermesi için yapılabilecek bir “düzeltme” yok. Yapılabilecek en iyi düzeltme, ürettikleri içeriğin zamanla arama sorgularında üst sıralara çıkmasıdır.

Yani anlatılmak istenen işiniz kaliteli içerik üretmek ise bu güncellemeye sağlayabileceğiniz en iyi uyum SEO kriterlerini en doğru şekilde uygulamak ve arama motorunda üst sıralara çıkmayı beklemek. Bu sebeple de öncekinden daha ince bir SEO çalışması yapmanız ve sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü Florida 2.0 güncellemesiyle birlikte, sitenizde yapacağınız değişikliklerin arama sonuçlarına yansıması da uzun sürecek. Google bu güncellemeyle birlikte içeriğinizi daha sıkı denetleyeceğe benziyor.

Yeni Google Algoritma (2019)

Öncelikle Florida 2.0 ile birlikte var olan web sitelerindeki hit miktarı biraz düşüşte olabilir. Bunun somut bir açıklaması yok. Yeni yapılan bu güncellemenin direk olarak mükemmel sonuç göstermesini bekleyemeyiz. Zamanla sistem tam anlamıyla oturacak ve mağduriyetler büyük ihtimalle giderilecektir.

Fakat uzmanlar Google’ın değer verdiği hız ve optimizasyon konularına bu güncelleme daha da değer verdiğini ve bu nedenle aşağıdaki kriterlere tüm yayıncıların tekrar göz atması gerektiğini söylüyor.

  1. Google’ın kendi önerilerinin başında hız güncellemesi yapmak geliyor.
  2. Search Console ve Google Lighthouse performans sorunları giderilmeli ve üzerinde çalışmalar yapılmalı.
  3. Mobil uyumlu web siteleri de hala bir adım önde. Özellikle Google AMP sayfalara değer verdiğini yineledi. Ayrıca sitenizin mobil hızını kontrol edin ve genel bir optimizasyon uygulayın.
  4. Diğer bir önemli konu backlink profilinizi kontrol etmek ve güvenli bağlantılar almak.
  5. Bunun yanında sitenizdeki reklam oranlarını düzenleyin ve gereksiz reklam kalabalığı oluşturmayın.

Şimdilik Florida 2.0 update ile ilgili bilgiler ve tahminler bu kadar.

Yazar

2 yorum

    • Kesinlikle. Herkes acil olarak sitelerine AMP desteği getirmeli ve Search Console içinde siteleriyle ilgili görünen herhangi bir hata / uyarı varsa düzeltmeli.

Yorum