George Boole Kimdir?

0

George Boole kimdir? George Boole, 2 Kasım 1815’te Lincoln’de doğdu ve 1864’te 49 yaşında öldü. Üniversite Koleji Cork Başkanı Profesör Michael Murphy, “Boole, bilgi çağının en önemli öncülerinden biri olarak kabul edilen kendi kendini eğiten bir matematik dehasıydı.” demiştir.

Doğumundan yaklaşık 200 yıl sonra bile akademik mükemmeliyetin bir işaretçisi olarak anılmaktadır. Mantık ve olasılık teorilerinin etkisi, 1800’lü yıllarda olduğu kadar güçlüdür.

George Boole, mantık üzerine yaptığı çalışmalar ile dijital devrimin birçok temelini atmış olan bir İngiliz matematikçidir. İngiltere‘nin Lincolnshire şehrinde doğan akademisyen, karmaşık düşünceleri basit denklemlere yoğunlaştırmayı amaçlayan bir mantık sistemi tasarlayarak 19. yüzyılın en etkili matematikçilerinden biri olarak dünyanın dört bir yanına ismini duyurmayı başardı.  Böylece, Boole mantığının gelişmesi ile beraber bilgisayar çağının kapıları açıldı.

Onun mirası, tüm değişkenlerin ya “doğru – yanlış” ya da “açık – kapalı” olduğu bir matematik teorisi olan Boole mantığıydı. Teori, dijital çağdan önce, Amerikan Claude Shannon’un 1930’larda modern bilgisayarların elektrik devrelerini inşa etmek için Boole mantığına başvurmasıyla başladı.

George Boole Google Doodle

Google’ın animasyonlu Doodle’ı, hesaplamada kullanılan ve Boole işlevlerinden türetilen mantık kapılarını ifade etmektedir. Öyle ki Google’ın bu ilgisi kullanıcılara “George Boole kimdir?” diye merak uyandırıyor.

Google logosundaki ilk g harfi, sonraki iki o harfi, I ve e harflerinin altlarında bulunan mantık kapılarına dayanmaktadır. İkinci g harfindeki x ve y ışıkları yanarken, diğer harfler farklı zamanlarda yanmaktadır. Örneğin, hem x hem de y açık olduğunda, ilk g harfi (x ve y) ve ikinci o harfi (x ya da y) yanar. İlk o harfini​​harekete geçiren XOR kapısı, Exclusive OR kapısı olarak bilinir. Yani yalnızca x ve y’nin bir tanesi doğru olduğunda açılır.

Günümüzde bu mantık, neredeyse tüm bilgisayar kodlarında mevcut olan tüm dijital cihazların yolunu belirlemektedir. Örneğin, Google’da iki kelimeyle arama yapın, “David Cameron” deyin, “David” ve “Cameron” değerlerinin arama sonuçlarında görünmesi gerektiği anlamına gelen “AND” fonksiyonunu içerir. George Boole kimdir? George Boole bilgisayar dünyasına fikriyle yön vermiş matematikçidir.

İrlanda’daki University College Cork’ta hayatının tamamını profesör olarak geçirmiş olan Boole, aynı zamanda yapay zeka teorisi üzerine tüm insan düşüncesinin bir dizi matematiksel kurallara indirgenebileceğine ve makinelerin insan zayiatını değiştirebileceğine dair araştırmalar da yapmıştır.

Sinema dünyasına farklı bir açı kazandıran Buster Keaton’un kim olduğunuyla ilgili yazımız için tıklayınız.

About Author

Leave A Reply