Fotokritik Neden Kapandı? Fotoğraf Forumlarına Neler Oluyor?

5

Fotokritik Neden Kapandı? Fotoğraf Forumlarına Neler Oluyor?

Fotokritik neden kapandı? Fotoğraf forumlarına neler oluyor? Türkiye’nin şu ana kadar en büyük kitlelere ulaşabilmiş fotoğraf odaklı platform. Peki ne oldu da kapandı? Böylesine devasa oluşumun tutunamayıp, son ramakta fişinin çekilmesine sebep olan ne?

TozluMERCEK‘ten çok önce, Temmuz 2011’de PentaxTurk forumu kurdum. Markaya gönül veren fotoğraf severleri bir araya getirmeyi amaçladım. Benzer amaca hitap eden siteler vardı belki fakat işleyişinden mutlu olmayanlar da bir o kadar çoktu. Velhasıl PentaxTurk’ü kurdum ve detaylı istatistikleri sitenin yayına girdi o dakikadan bugüne kadar aralıksız tuttum. Şimdi de TozluMERCEK’in istatistiklerini benzer şekilde arşivliyorum. Elimde piyasa gözlemlerimin dışında, bu istatistiklerden oluşturduğum çok önemli grafikler var. Bu grafiklerin önemi o kadar yüksek ki, aklınıza gelen tüm soruların cevabını bu grafiklerde bulmak mümkün. Konu başlığında belirttiğim “Fotoğraf forumlarına neler oluyor?” sorusunun cevabı da bu grafiklerde.

2011 yılından 2018 yılına kadar kullanıcı davranışları inanılmaz derecede değişti. Bu davranışları sosyolojik yada teknolojik boyutta ele alabiliriz. Mesela 2011 yılı ve öncesinde çok ciddi boyutta fotoğraf çekme akımı vardı. Herkesin elinde makine, sümüklü çocuk, yaşlı portre… ve garip ki bu kullanıcılar interneti kasıp kavurdu. Bu elbette kalıcı değildi. Fotoğraf akımı azaldıkça bu tip kullanıcılar da azaldı. 2016 yılı başı toplam nüfus %50 oranında kayıp verdi. Sadece sosyolojik boyutun kısa bir bölümü %50 kayıp ile yanıt buldu.

Büyüyen trafik yerine, küçülen trafik beraberinde domino etkisi gibi farklı sorunlar da yaratmaya başladı. Mesela büyük ve orta ölçekli siteler altyapı masrafı sebebiyle tek tek kapandı veya küçülmeye gitmek zorunda kaldı. Küçük ölçekli siteler ise ya kapandı yada kesin kapanmak üzere geri sayımları başladı. Türkçe içerik anlamında zayıf olan piyasada önümüzdeki günlerde işlerin yolunda gitmeyeceğinden eminim.

2019 yılına yaklaştığımız şu günlerde kullanıcıların isteklerine cevap veren oluşumlara ihtiyaç var. Hızlı açılan ve mobil uyumlu sayfalar, kaliteli içerik ve bunun tasnifi, görsel sunum… Bu saydığım kriterlerin birinin bile eksik olması 2018 yılı piyasası karşısında ayakta kalması mümkün değil.

Son olarak ilginç bulduğum için belirtmek istediğim bir nüans var. Piyasa, internette gezinmeyi, okumayı, araştırmayı seven fakat katkıda bulunmayan, yorum yapmayan, düşüncesini belirtmeyen kitle ile karşı karşıya. Bakalım bu noktada şeytanın bacağını kim kıracak?

Share.

About Author

5 yorum

 1. Fotokritin en büyük hatası paralı üyeliğe geçmesi oldu. Şimdi oraya bir sürü yardım yapmış rehberler yazmış kişi kendi yazdıklarını bile görmek için para ödemesi lazım. Hal öyle olunca fotokritik kendi topuklarına baştan sıktı. Zaten insanların sırf istekleri makine. Sürekli makinesini, lensini yenilesin yeterli. Bu tüm işler hobiler bu şekilde. Avrupalılar 10 yıllık bisikletle dünyayı dolaşır, mahallenin önünde bisiklet sürecek en iyi bisikleti alma peşinde. Öğrenme değil, öğrenme yerine parayı bayılma kafasında insanlar.

  • Tabi o noktaya hiç değinmedim. O hareketleri tam bir intihardı. Ama konuyu sadece Fotokritik ile sınırlandırmak istemedim. Biraz daha genel sebeplere değinmek istedim.

   Avrupalı konusuna da hiç girmeyim. Çok doluyum. ? Hobi kelimesinin anlamını yitirdik. Umarım artık doygunluğa erişiriz.

 2. Üzüldüm ..fotograf cekmeyi Fotokritik sayesinde ögrenmis tim bana cok sey kazandir di son iki yil islerim nedeni ile giremedim..birde Ilk Siyah sayfa bicimi daha güzeldi sonradan Önce sitenin güzel görünümü gitti ..Parasal da isin icine girince ilgide azaldi..Tabii bunda Yeni CEp Telefonlarida insanlari Fotograf makinalarina fotograflara karsi ilgiyde azaltti..

 3. Mustafa Göçer on

  Teknolojik gelişmeler sosyolojik gelişmelere zemin hazırlıyor. Artık her şeyde mobil, hızlı ve pratik olanlar öne çıkıyor. Bu açıdan bakınca Instagram diye bir gerçek var ki bütün fotoğraf paylaşım platformlarının kökünü kurutan en büyük baskı oradan geliyor bence. Oralarda fotoğraf paylaşımı tek başına anlamsız ve değersiz görülüyor artık. Bu tip platformlarda fotoğraf tek başına bir sanat olmaktan çıkıp, sosyal egoları tatmin eden küçük hikayelerin süslü vitrini olmaktan öteye gidemiyor. Bu durum, gerçekten fotoğraf sanatına ilgi duyanların da şevkini kırıyor ve onları da kendi girdabına doğru çekiyor. Her şey, zamanla aynı şeye dönüşüyor.

 4. Ben Fotokritik ilk kurulduğunda üye olan kişilerdenim. İlk kurulduğunda çok güzeldi. Her şey sanata yönelikti. Ana sayfada fotoğrafınızın yayınlanması hele günün fotoğrafçısı olmanız büyük iş ve onurdu. Paralı moda geçince bir baktım 10-15 kişilik gruplar birbirlerine destek verip saçma sapan çöp fotoğrafları ana sayfaya taşımayı becerebiliyorlar. O andan sonra ilgimi yitirdim siteye. Hatta yıllardır girmiyorum son durum ne diye İnternet’e girince sizin sitenizden öğrendim kapandığını. Yinede üzüldüm.
  Mustafa Göçer beyin dediğide ayrı bir gerçek. artık gençler yaptıkları işi like almak için yapıyorlar. Onlara da Instagram gibi siteler yetiyor.

Leave A Reply