Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Ethereum (ETH) nedir başlıklı yazımızda, sizlere Bitcoin’in ardından en popüler kripto para olan ve son yıllarda ciddi bir değer kazanan Ethereum hakkında detaylı bilgiler aktarmıştık. Bu yazımızda ise Ethereum madenciliği nedir ve nasıl yapılır konularında akıllara takılan soruları cevaplıyoruz.

ETH diğer kripto paralardan farklı bir algoritma kullanmaktadır. Örneğin, Bitcoin için SHA-256 veya DASH için X11 kullanılırken Ethereum’da ETHASH algoritması kullanılmaktadır. Tabi, algoritma farklı olsa da, Bitcoin ile benzer şekilde en iyi verimi elde etmek için ekran kartları tercih ediliyor.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ekran kartının bir diğer avantajı ise, ASIC’lerin aksine üretim zorluğunda logaritmik artışlar yaşanmıyor. Yani Ethereum üretimi için kullanılan ekran kartlarının sayısı arttıkça üretim zorluğu artıyor, öte yandan ASIC cihazlar ile mining yapılan coinlerde artış logaritmik olarak ilerliyor.

Tabi, söz konusu kripto para madenciliği olduğunda zorluk, hashrate yani kazım gücü en önemli konu. Kripto paraların üretimini dengelemek, fazla üretiminin önüne geçmek için kazım gücünde düşüşler yapılmaktadır. Bunu örneklemek gerekirse, siz 200 Mh/s gücündeki bir sistem ile bir ayda 1 ETH üretebilirken, zorluk arttığında bir ayda 0.90 ETH üretmeye başlıyorsunuz.

Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Yani sisteminizin size sağladığı güç belirli bir zamandan sonra düşmeye başlıyor. Zorluk seviyesi artabildiği gibi aynı zamanda düşebiliyor. Örneğin, Ethereum (Byzantium) hardforkundan sonra zorlukta ciddi anlamda bir düşüş yaşanmıştı.

Kısacası Ethereum üretmek yani kripto para madenciliğine başlamak istiyorsanız, elinizde bol miktarda oldukça güçlü ekran kartı olması gerekiyor. Tabi, ekran kartlarının üretim gücü farklılık gösterdiği için en doğru modeli almanız gerekiyor.

İnternette bu konuda ekran kartlarının üretim gücünü açıklayan birçok site bulunuyor. Ekran kartlarını satın aldıktan sonra elektrik tesisatının güçlü olması, ciddi bir soğutma gibi onlarca farklı etken olduğunu unutmamak gerekiyor. Özetle, kripto para madenciliği için ciddi bir araştırma süreci yapmalısınız. Konuya hakim olduktan sonra, ciddi bir yatırım yaparak güzel paralar kazanabilirsiniz.

About Author

Leave A Reply