Enstantane / Obtüratör Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Enstantane / obtüratör nedir? Ne işe yarar? Fotoğrafçılığın temel sorularından bir diğeri; enstantane nedir? Objektiften geçtikten sonra odak düzleminde mevcut olan film / sensör materyalinin üzerine düşen ışığın pozlandırma süresidir ve obtürator adlı zamanlayıcı mekanizmasıyla yapılır. Diyafram ışığın şiddetini ayarlamamıza olanak verirken, enstantane (pozlama) ışığın süresini ayarlar. Obtüratör mekanizması olarak ilk nesil olarak objektif ön kapağı kullanılmakta iken zaman içerisinde teknolojiye paralel olarak yaprak obtüratör / zamanlayıcı leaf shutter ve perde obtüratör / zamanlayıcı kullanılmaya başlanmıştır.

Pozlama zamanlayıcı mekanizma obtüratör örtücü; objektiften geçerek, odak düzleminde görüntü meydana getirecek ışığın geçiş süresini kontrol etmeye yarayan mekanizmadır. Pozlama zamanlayıcı mekanizmaya obtüratör; obtüratör hızına aynı zamanda perde hızı, shutter speed, enstantane de denilmektedir. Obtüratör film/sensör üzerine düşen ışık süresini belirleyen mekanik bir sistemdir.

Obtüratör Çeşitleri

1- Objektif ön kapağı; ilk nesil pozlama aparatıdır. Pozlama yapmak için herhangi bir mekanizması olmayan objektifin ön kapağının pozlama süresi kadar ön lensin önünden kaldırılarak pozlama süresi sonunda tekrar ön lensin önüne yerleştirilmesidir. Pozlama, kapağın çıkarılıp tekrar takılması kadar geçen süredir. Hassas film ve sensör imalatına parelel olarak standart ve çok hızlı zamanlama değerlerine ihtiyaç duyulması sonucu yaprak ve perde obtüratörün gelişmesine gerek duyuldu.

2- Yaprak obtüratör leaf shutter veya between the lens-shutter diye adlandırılan ve pozlama değerini yapan yaprak örtücü genellikle SLR/DSLR ve bir kısım aynasız gövdeler dışında yaygın olarak kullanılır. Compact ve medium-large format objektiflerdeki obtüratör mekanizması bu türdendir.

Yapı olarak diyafram yaprakları gibidir ve genellikle optikler arasında diyafram yaprakları önünde yer alır. Mekanik zamanlayıcı sayesinde ayarlanabilir zaman dilimleri içerisinde yaprakların tamamen açılıp kapanmasıyla pozlama yapılmış olur. Large format objektiflerdeki bu mekanizma her pozlamadan önce kurma kolunun kurulması gerekir, compact makinelerde her pozlamadan sonra kurma kolunu aktifleştiren mekanizma olduğundan fotoğraf makinesi kullanıcısının bu işlemi yapmasına gerek yoktur. Yaprak obtüratör 1912 yılından günümüze kadar en önemli ve yaygın kaliteli olan compur ve copal sistemler yıllara meydan okumaktadır.

Obtüratör üzerinde T, B, M, 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 200, 400… gibi zamanlayıcı simgeleri yer alır.

“Z” Zeit – “T” Time (zaman) sekmesinde deklanşöre ilk basıldığında obtüratör açılır, ikinci basıldığında obtüratör kapanır

“D” Drunk – “B” Bulb (basmak) sekmesinde deklanşöre basılı kaldığınız süre kadar obtüratör açık kalır.

“M” Manuel – “I” Illuminant (pozlama-aydınlatma) manuel kullanıcı sekmesinde normal zamanlayıcı sekmelerindeki pozisyona gelir. 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 200, 400… gibi değerler 1/2, 1/5, 1/100, 1/200 saniye…. gibi kesirlerdir.

3- Perde obtüratör; genelde SLR/DSLR ve çoğu aynasız fotoğraf makinesi gövdelerinde film/sensör düzlemi önünde yer alan sağdan sola veya yukarıdan aşağıya doğru ilk ve takip eden iki ayrı metal veya mumlu özel kumaş perdenin iki hareketi arasında yapılan pozlama mekanizmasıdır. B, 1, 2, 4, 8, 15, 30, 60, 125, 250, 500, 1000, 2000….. gibi olan rakamlar aslında 1/2, 1/125, 1/2000 saniye…. gibi kesirli değerlerdir.

Bu yazımızda Enstantane / obtüratör nedir? Ne işe yarar? sorusuna cevap verdik. Her gün yeni yazılar için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Yazar

Yorum