En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı

0

Fotoğraf düzenleme, fotoğrafçılığın en önemli noktalarından biridir. Neyse ki fotoğrafları düzenlemek için artık karanlık odalara ihtiyacımız yok. Günümüzde, dijital görüntülerden en iyi şekilde yararlanmamızı sağlayacak başarılı fotoğraf düzenleme programları var.

Profesyonel bir fotoğrafçı, profesyonel bir sosyal medya kullanıcısı ya da seyahat blog’u sahibiyseniz, fotoğraf düzenleme işine çok fazla zaman harcıyor olabilirsiniz. Pek çok profesyonel fotoğrafçı, hangisinin en iyi sonuç verdiğini bulmak için çeşitli programları deniyor.

En iyisinin hangisi olduğu, kişisel beklentilerinize göre değişkenlik gösterebilir. Yine de, profesyonellerin önerisi ile en iyi fotoğraf düzenleme programlarından bazılarını bu listede sizler için derledik. Umarız, bu rehberin sonunda sizin için hangisinin en iyi olabileceği konusunda bir fikriniz olur. Hadi başlayalım!

En iyi fotoğraf düzenleme programları listesinde Photoshop ve Lightroom’un olmaması sizi şaşırtmasın. Yazı hazırlanırken, başarılı alternatif yazılımlar göz önüne alındı.

Fotoğraf Düzenleme

1- Affinity Photo

Avrupalı bir yazılımcı tarafından 2007 yılında geliştirilen program, gelişmiş kullanıcı arayüzü ve araçları ile fotoğraflarınız üzerinde profesyonel görünümlü geliştirmeler yapmanızı sağlar. Affinity Photo, acemi fotoğraf düzenleyiciler tarafından öğrenmesi kolay bir program değildir. Gelişmiş özelliği, hazır ayarları düzenleme tercihlerinize göre uyarlamanıza olanak tanımasıdır. Ancak, fotoğraf düzenleme programları listemizdeki diğer bazı programlar ile karşılaştırıldığında bazı yönlerden eksik kalabilir.

Affinity Photo

Affinity Photo

2- Pixelmator

Yazılım ve bazı gelişmiş araçlar gibi bazı özelliklere sahip olmamakla birlikte, fotoğraf düzenleme işinde acemi olanlar için kullanımı kolay bir fotoğraf düzenleme programı olarak hizmet vermektedir. Pixelmator ile, fotoğraflarınıza stil ve doku eklemek için 126 yaratıcı filtre arasından seçim yapabilirsiniz. Program, çok çeşitli düzenleme araçlarına sahiptir. Pixelmator ile; fotoğrafları kırpabilir, yakınlaştırabilir, yeniden boyutlandırabilir, boyayabilir ve üzerinde çizim yapabilirsiniz. Ayrıca, fotoğrafın renklerini ayarlamanıza da olanak tanır.

Pixelmator

Pixelmator

3- Apple Fotoğraflar

Apple; devasa bir yeniden tasarım yerine daha kullanışlı ve daha güçlü olmasını sağlayan eklemeler ile Fotoğraflar uygulamasını önemli ölçüde geliştirdi. Bir fotoğraf tutkununun takdir edeceği bir program olan Apple Fotoğraflar, ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımları arasında en iyi seçeneklerden biridir.

Apple Fotoğraflar

Apple Fotoğraflar

4- Mylio

Pek çoğumuz, fotoğraflarını OneDrive, iCloud ya da Flickr gibi servislere yüklemeyi tercih ediyor. Facebook bile, artık mobil fotoğrafları otomatik olarak yüklemenizi sağlıyor. Mylio’nun hedefi; farklı fotoğraf koleksiyonlarını İos, Android, Mac ve Windows tarafından ulaşılabilen, düzenli ve her zaman kullanılabilir bir kitaplığa sıkıştırmaktır. Cep telefonunun kendi kamerasından, profesyonel kameranızdan ya da Facebook aracılığıyla çektiğiniz fotoğrafları birlikte saklamanıza ve düzenlemenize olanak tanır.

Mylio

Mylio

5- Corel AfterShot Pro

Corel AfterShot Pro, kullanımı kolay bir fotoğraf düzenleyicidir. Fotoğrafları düzenlemenin yanında; klasörde görüntüleme, etiketleme, derecelendirme ve kategorilere ayırmanızı da sağlamaktadır. Olumsuz yanı, fotoğrafları yalnızca TIFF ya da JPG olarak kaydedebilmenizdir. Bu fotoğraf düzenleme programı, etiketlenmemiş ya da derecelendirilmemiş fotoğraflarınız varsa özellikle faydalıdır. Ayrıca, fotoğraflar üzerinde çalışırken fotoğrafların küçük resimlerini görüntülemesini sağladığı için, bir fotoğraftan diğerine geçmeniz de kolaylaşır.

Corel AfterShot Pro

Corel AfterShot Pro

6- CyberLink PhotoDirector

CyberLink PhotoDirector, hem temel hem de gelişmiş fotoğraf düzenleme araçları sunmaktadır. Kullanımı kolay arayüzü, çalışırken ihtiyacınız olan araçları bulmanızı kolaylaştırır. Program, her resim dosyası ile uyumlu olmasa da, en yaygın türler için uygundur. Sahip olduğu düzenleme araçları ve düzenleme yetenekleri, tüm fotoğraf düzenleme programları arasında öne çıkmasını sağlar. Ayrıca, sahip olduğu yerleşik düzenleme sistemi, fotoğraflarınızı kolay ve hızlı bir şekilde bulmanıza ve düzenlemenize yardımcı olur.

CyberLink PhotoDirector

CyberLink PhotoDirector

7- PhotoLine

PhotoLine, hem fotoğraf düzenlemeye yeni başlayanlar hem de daha profesyonel kişiler için tasarlanmıştır. Lab düzenleme, CMYK ve tam renk yönetimi gibi bir fotoğraf düzenleme programından beklenen her şeye sahip olmasının yanında, farklı resim modları gibi gelişmiş özelliklere de sahiptir. Ayrıca; ton ve doygunluk gibi çeşitli ayarlama seçenekleri gibi çeşitli avantajları da vardır.

PhotoLine

PhotoLine

8- Canva

Firmaların ve profesyonel fotoğrafçıların kaliteli grafik tasarımlar geliştirmelerine olanak sunan güçlü bir düzenleme programı olan Canva; bir milyondan fazla font, resim ve aralarından seçim yapabileceğiniz yüksek kaliteli grafiklere kadar çeşitlilik gösterir. Kullanıcı dostu bir program olmasının dışında, hemen her şey için profesyonel tasarımlar oluşturmak için kullanılabilir. Firmalar tarafından kampanya afişlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca, profesyonel olmayanlar için bile hızlı bir şekilde sanat eseri yaratma yeteneğine sahiptir.

Canva

Canva

About Author

Leave A Reply