Elon Musk İstifa Etti!

0

Her ne kadar çılgın projelere imza atıyor olsa da, Elon Musk’ın bu kadar tanınır hale gelmesinde kurucusu olduğu Tesla’nın payı oldukça büyük. Elon Musk, elektrikli otomobilleri ile adeta otomotiv sektörünü baştan dizayn eden Tesla’nın CEO’luğunu geçtiğimiz aylarda bırakmak zorunda kaldı.

Elon Musk’un, Tesla’daki CEO’luk görevinden istifa etmesinde birden fazla neden bulunuyor. Ancak, bunlar arasında en dikkat çekici olan hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları ve Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından soruşturma başlatılmasıydı.

Elon Musk

Elon Musk

Elon Musk’ın Tesla hisselerini borsadan çekmek amacıyla mali kaynak bulduğuna dair açıklaması, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından eksik ve yanlış bulunduğu için Musk’a dava açılmıştı.

Musk’ın yaptığı bu açıklamalar ile, başta şirket yöneticileri olmak üzere tüm kamuoyunu kasıtlı bir şekilde yanlış yönlendirdiği iddia edildi. Hatta, komisyon yetkilileri tarafından Musk’ın borsa dolandırıcılığı yaptığına dair resmi bir metin bile yayınlandı.

ABD Menkul Kıymetler Komisyonu ile sözleşmesi gereği istifa etmek zorunda kalan Musk’ın yerine, Yönetim Kurulu Başkanı Robyn Denholm geldi.

Robyn Denholm

Robyn Denholm

Elon Musk ayrılık öncesi Denholm hakkında yaptığı açıklamada, Robyn’nin teknoloji ve otomotiv endüstrisinde oldukça deneyimli biri olduğunu ve son 4 yıl boyunca yer aldığı yönetim kurulunda Tesla’ya büyük katkı sağladığını belirtti.

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın