Düzce Nerede?

0

Türkiye için önemli şehirlerden olan Düzce nerede? Tarihi ve doğası Düzce’yi sadece bugün için değil geçmiş dönemler için de önemli hale getirmiş. Hititler’den cumhuriyete kadar ulaşan bir tarihi olan Düzce, Karadeniz bölgesinde yer alıyor. Karadeniz’in batısında yer alan Düzce, Karadeniz kadar sert bir iklime sahip değil ancak Marmara iklimi kadar da ılıman değil. Bu sayede Düzce denizinde yelken sporları yapılması mümkün oluyor. Düzce için doğasını Karadeniz ikliminden almış demek mümkün. Doğası ve doğa sporlarına imkan sağlayan yapısı sayesinde Düzce gelişmeye devam ediyor.

Düzce Nerede?

1999 yılında yaşanan deprem, şehir üzerinde büyük bir tahribat yaratmış olsa da hızlı bir toparlanma yaşayan Düzce, nerede dendiği zaman, komşuları olan Zonguldak ile Sakarya ilk akla gelen şehirler oluyor. Zonguldak gibi önemli bir sanayi kenti ile Sakarya arasında olan Düzce, bu özelliği sayesinde daha önemli bir hal alıyor çünkü iki şehir arasında bir köprü görevi görüyor.

Düzce nerede sorusu doğa sporları severler arasında da oldukça popüler. Nedeni ise Düzce’nin Off Road, dalış, sandal yarışı gibi birçok farklı etkinlik imkanı sunması. Bu yarışlara katılmak isteyen kişiler ve yarışları izlemek isteyen kişiler, Düzce kentine giderek eğlenceli doğa sporlarının tadını çıkarabilir. Düzce doğasının elverişli olduğu bir diğer spor da paraşüt. Bu sporu yapmak için uygun bir alan arıyorsanız adresiniz Düzce demek yanlış olmaz.

Tabi Düzce nerede sorusu içinde tarih severleri de barındırır. İçinde antik tiyatrosu, tanrıça heykeli ve antik bir kendi olan Düzce, Hititlerden Bizans’a kadar birçok etkiyi bünyesinde taşımakta. Düzce’ye yolunuz düşerse tarihin dokunduğu bu önemli kentteki kalıntıları görmeden geçmemeniz önemli.

Özetle Düzce, D-100 ile TEM üzerinde yer aldığı için geçerken uğrama imkanınızın oldukça yüksek olan bir şehir. Son derece işlek otoyol üzerinde bulunan Düzce, Karadeniz havası ile Marmara iklimini bir arada sevenler için ideal bir durak.

About Author

Leave A Reply