Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos

0

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, Amazon’un kurucusu. Uzun bir süredir dünyanın en zengin insanı olarak tanınıyor. Bloomberg tarafından 2017 yılında, 150 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı ilan edilen Jeff Bezos’un servetinde bir düşüş yaşansa da, halen zirvede yer almaya devam ediyor.

Peki, bugüne kadar hiç kimsenin sahip olmadığı kadar çok parası olan Jeff Bezos kimdir? Gelin, bu sorunun cevabını hep birlikte öğrenelim. Amazon.com kurucusu Jeff Bezos kimdir?

Eğitim hayatına River Oaks İlköğretim Okulu ile başlayan ve sonrasında yetenekli çocuklar lisesini birincilikle bitiren Jeff Bezos, Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden yine birinci olarak mezun oldu.

Jeff Bezos

Jeff Bezos

Amazon Kurucusu Jeff Bezos Kimdir?

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 tarihinde doğdu. Amazon.comu kurmadan önce internet üzerinden satış fikrini çalıştığı şirkete sunmuştu. Ancak, bu fikri kabul edilmeyen Jeff Bezos, işinden istifa ederek Amazon.com’u kurdu ve başarılarla dolu serüven başladı.

İnternetten satış fikrini şirketine kabul ettiremeyince, dikkat çekiçi bir marka ile bu işe atılmak istedi. Markanın ilk harfinde A harfinin olmasını özellikle isteyen Jeff Bezos, sözlükte dünyanın en büyük nehri olan Amazon’u görünce bu ismi kullanmaya karar verdi. Amazon nehrinin oldukça büyük olduğunu belirten milyarder, aynı şekilde sitenin de ilerleyen yıllarda büyüyeceğini düşünerek bu ismin etkili olacağını düşünüyor.

Bu kapsamda 16 Temmuz 1995’de Amazon.com’u internetten kitap satışı yapma amacıyla kurdu ve ilk gün altı sipariş aldı. 15 yıl içerisinde hızla büyüyerek 100 milyar doların üzerinde bir değere ulaşan site, şu anda dünyanın en büyük e-ticaret platformu olarak tanınmakta ve milyonlarca ürünün satışını gerçekleştirmekte. Tüm bunların yanı sıra birkaç yüz bin dolar ile kurulan Amazon.com, dünyanın en büyük kitap satış marketi olma iddiasına ulaştı. Zira, Amerika’nın en büyük kitap satış zincirlerinden Borders, Amazon karşısında dayanamayarak iflas etti. Ayrıca Amazon’un drone teslimat projesi için tıklayınız.

About Author

Leave A Reply