Couchsurfing Nedir? Couchsurfing Türkiye

0

Farklı bir şehre, farklı bir ülkeye gezintiye çıkacaksınız fakat konaklamak için bir yeriniz mi yok; imdadınıza Couchsurfing yetişiyor. Uygun otel bulamadığınız durumlarda da endişe etmeyin. Artık Couchsurfing platformunda ücretli veya ücretsiz bir üyeliğiniz bulunuyorsa konaklamak için aradığınız evi bulabileceksiniz.

Tanımadığınız bir insanın evinde konaklamak kulağınıza çılgınca geliyor değil mi? Bu tecrübeyi size yaşatmak adına oluşturulan bu platform hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Couchsurfing Nedir ve Couchsurfing Türkiye başlıklı yazılarımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing, yapılan seyahatlerde büyük bir sorun haline gelen konaklamanın çözüme kavuşturulması için geliştirilmiş bir uygulamadır. İnternet üzerinde oluşturulan Facebook benzeri bu platform sayesinde, yaptığınız seyahatlerde oluşumun içerisinde bulunan insanların size evini açmasıyla, konaklama sorununuzu çözüme kavuşturuyor. Böylece gittiğiniz ülkenin yerlisi olan bir insanın evinde konaklayarak o ülkeye dair gelenekleri, görenekleri ve bunların yanı sıra o ülkenin yemek çeşitliliğini keşfedebilme imkanı buluyorsunuz.

Couchsurfing Türkiye

Couchsurfing uygulaması, ülkemizde pek bilinmediğinden, kullanımı henüz yaygın değil. İnsanların genel olarak yabancılara karşı ön yargılı olmasından dolayı bu sürecin ilerlemesi biraz zaman gerektirmekte. Bu sebeple uygulamayı ancak kullanan ve konu hakkında bilgi edinen insanlar, size de güven duyduklarında evlerinin kapılarını açacaktır. Couchsurfing platformu ülkemizde yaygınlaştıkça sınır içi herhangi bir yere gezintiye çıktığınızda size mutlaka yardımcı olacak insanlar bulabileceksiniz. Fakat bu durum ülke geneli için henüz geçerli değil.

Couchsurfing İstanbul

Couchsurfing, ülkemizde en yaygın İstanbul’da kullanılıyor. Yapacağınız herhangi bir İstanbul seyahati öncesinde, Couchsurfing platformu üzerinden filtre kısmını kullanarak İstanbul ilinde size evini açabilecek kişileri bulmanız mümkün. Fakat ülkemizde bu platformu kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Couchsurfing aracılığı ile evinde konaklayacağınız kişinin ev içi kurallarına uymanızdır. Çünkü misafir olduğunuz evde aklınızın estiği gibi hareket edemiyorsunuz. Nasıl kendi evinizde birtakım kurallara uyuyorsanız, size ücretsiz konaklama hizmeti sunacak kişilerin de kurallarına uyum sağlamanız gerekiyor.

İstanbul gibi metropol bir şehirde ücretsiz konaklama imkanını bulmak hiç de kolay değil. Ancak bu platform sayesinde artık bu da mümkün! Couchsurfing maceranıza İstanbul ile başlamaya ne dersiniz? 🙂

Couchsurfing Logo

Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

Platforma katıldıktan sonra yapmanız gereken tek şey, aklınızda bulunan seyahate gideceğiniz lokasyonu seçerek o bölgede misafir kabul eden kişileri bulmaktır. Misafir kabul eden kişilerin profiline tek tek girerek kişiler hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün. Platform profilleri belirli kategorilere ayrılmış durumda. Herhangi bir kişinin profiline girdiğinizde karşınıza o kişi ile ilgili durum bildirmek amacıyla üç çeşit ibare çıkacaktır.

1- Misafir Kabul Ediyor

Eğer profiline girdiğiniz kişinin durumunda bu bildirim var ise, belirlenmiş olan seyahat tarihlerinde bu kişiye teklif gönderebilirsiniz demektir. Kişinin tekliflere açık olması, her teklifi kabul ettiği/edeceği anlamına gelmez. Teklif gönderdiğiniz kullanıcı, kararını müsaitlik durumuna göre değerlendirip size olumlu ya da olumsuz şekilde dönüş yapar.

2- Belki Misafir Kabul Edebilir

Profil durumunda bu yazı bulunan kullanıcının birtakım şartları olduğu anlamına gelir. Bu durumda siz ev sahibi ile iletişime geçersiniz, o da size şartlarını sunar. Ancak sizin şartları uygun bulmanız durumunda olumlu geri dönüş almanız mümkün oluyor.

3- Sadece Buluşmak İstiyor

Bu bilgi, profil sahibi kişilerin size konaklama imkanı sunamadığını belirtiyor. Yani “Evimi açamıyorum fakat bölgeyi tanımanız konusunda size eşlik edebilirim.” demek istiyor. Şayet konaklama ihtiyacınız yok ancak size rehberlik edecek ya da arkadaş olacak birini arıyorsanız, profilinde bu durum yazan kişileri tercih etmeniz doğru olacaktır.

Platform size bazı kolaylıklar sunuyor. Yukarıda belirttiğimiz durumlardan size uygun sonuçlara ulaşabilmeniz, filtreler aracılığı ile mümkün. Couchsurfing kullanan pek çok kişinin düştüğü en büyük hatalardan biri, her kullanıcıya kopyala/yapıştır yaparak aynı mesajları göndermek oluyor. Bu şekilde istekte bulunduğunuzda kullanıcılardan ret cevabı almanız yüksek ihtimal. Bunun nedeni ise insanların şartlarının farklı olmasıdır. Platformda bulunan kullanıcılara istek göndermeden önce profillerine girerek şartlarına ve evlerinin durumuna göz atmalısınız. Bu gibi detaylara hakim olmanız, olumlu dönüşler almanız konusunda oldukça önem taşıyor.

Teklif göndereceğiniz kullanıcıya karşı takınacağınız üslup da oldukça önem taşıyor. Attığınız her mesajın etkileyici olması gerek. Çünkü kullanıcıların sizinle ilgili edineceği ilk izlenim, doğrudan ilk mesajınıza bağlı. Bu nedenle iyi bir izlenim bırakmak ve kendinizi kabul ettirebilmek için mesajlarınıza dikkat etmelisiniz.

Couchsurfing Türkiye

Couchsurfing Üye Ol

Couchsurfing oluşumuna katılmak için aynı Facebook profili açar gibi kendinize platform üzerinden bir profil oluşturmanız gerekiyor. Orada bulunan insanların sizin hakkınızda bilgi sahibi olması adına, gittiğiniz ülkelerin fotoğraflarını, size ait bilgileri girmeniz gerekiyor. Kısacası platformun aktif bir kullanıcısı olmanız gerekiyor. Platform üzerinden yaptığınız seyahatlerde evinde konakladığınız kişiler, sizin hakkınızda profilinize olumlu/olumsuz yorum bırakabiliyorlar. Bu, diğer insanların sizi evine kabul etmeden önce hakkınızda bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Bunu bir nevi puanlama sistemi gibi düşünebilirsiniz. Platformda ücretli üyelik seçeneği de bulunmakta. Bu üyelik seçeneğini kullanarak 50₺ gibi bir ücret ile onaylı profil sahibi olabiliyorsunuz. Böylece insanlar size güven duyarak evlerini daha rahat açacaktır. Aynı şekilde sizin de evinde kalacağınız kişilerin profilinde bulunan yorumları dikkatlice incelemeniz ve güvenilir olduklarından emin olmanız gerekmekte. Aksi takdirde başınıza istemeyeceğiniz şeylerin gelmesi olası.

Platforma katıldıktan sonra dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri ise konaklama talebi göndereceğiniz kişinin profilinde bulunan referanslardır. Bir kullanıcının profiline referans yazan kişiye kolayca site üzerinden ulaşarak o konaklama hakkındaki deneyimlerini birinci ağızdan dinlemeniz mümkün. Uygulama kusursuz bir şekilde tasarlanmış olsa bile, bunu kötü niyetleri için kullanmak isteyen insanlar yine de olacaktır. Uygulama bu gibi durumlara engel olmak amacıyla referans sistemini oluşturmuş. Böylece evinde kaldığınız kişilere konaklama sonrasında siz de yorum yapma şansı buluyorsunuz. Böylece sizden sonra teklif göndereceklere ev sahipleri hakkında fikir vermiş oluyorsunuz.

Couchsurfing uygulamasında para talep eden kişileri şikayet etme imkanınız mevcut. Uygulamanın amacı ücretsiz konaklama olduğu için uygulamanın yöneticileri bu konuda fazlasıyla hassas davranıyor. Para isteyen kullanıcıları şikayet ederek platformdan uzaklaştırılmalarını sağlayabilirsiniz. 

Ancak gideceğiniz evde güzel karşılanmak amacıyla kültürünüze ait bir hediye götürmeniz ev sahibine yapabileceğiniz tatlı bir jest olur ki bu da isteğinize kalmış.

Vizesiz gidilen ülkeler ile ilgili dev bir liste oluşturmuştuk. Vize istemeyen ülkelere göre gezi rotası oluşturabilir ve ardından Couchsurfing ile konaklama sorununuzu çözebilirsiniz.

About Author

Leave A Reply