CMOS Sensör Nedir? CCD Sensör Nedir?

0

CMOS Sensör Nedir? CCD Sensör Nedir?

CMOS sensör nedir? CCD sensör nedir? Günümüzün dijital fotoğrafçılığında pek çok önemli kavram ön plana çıkmakta. Özellikle de anlık görüntülerin en net ve kaliteli bir alan açarak yakalanması açısından birkaç önemli kavramı da dikkat edici bir şekilde değerlendirip göz önüne almalısınız. Bu hususta da CMOS sensör nedir? CCD sensör Nedir? Soruları üzerinden ilerlemek doğru olur.

Öyle ki CMOS, kadrajda görmüş olduğunuz görüntünün sensöre kaydedilmesi amacıyla kullanılan elektronik algılama çiplerine verilen isimdir.

CMOS oldukça hızlı yayılan bir sensör çeşididir. Özellikle de fazla yer kaplamaması nedeniyle elektronik cihazlarda bir hayli tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra daha az enerjiyle çalışabilme özelliklerini de içerisinde bulundurmaktadır. Bu teknoloji birçok cihazda kullanıma uygun olduğu için de ucuz ve hızlı bir üretim modeli kolaylığına da sahiptir. Ancak CCD için bu durumu söylemek biraz daha zor olabilir.

CCD ise; fotoğrafta alan derinliğinin sağlanması açısından değerlendirilmeye alınan ancak CMOS’a oranla çok daha sistem ve detay gerektiren bir yapıdadır. Genel yapısı göz önüne alındığı zaman her iki kavram da fotoğrafçılık için büyük bir önem taşırken, alan derinliği ve pek çok önemli unsurun yakalanıp detaylıca fotoğrafa işlenmesi ile eş zamanlı olarak farklı bir düzeni de fotoğrafçılık alanlarına aktarmayı başarmaktadır.

CMOS Sensör ve CCD Sensör Arasındaki Fark Nedir?

En büyük fark, CCD sensörlerinin yüksek kaliteli görüntüler oluşturmasıdır. CCD sensörleri ışığa daha duyarlıdır. Doğru pozlamada görüntüyü oluşturmak için CMOS sensörleri daha fazla ışığa ihtiyaç duyar. Bu, CMOS sensörlerinin CCD’den daha kötü olduğu anlamına gelmez. CMOS sensörleri hızla gelişiyor ve yakında CCD’yi çözünürlük ve genel kalite açısından yakalayacak gibi görünüyor.

CMOS, CCD sensörlerine kıyasla çok daha ucuzdur. Aslında CMOS sensörleri güç tüketimi açısından CCD sensörlerine göre daha üstündür. CMOS kameradan daha uzun bir pil ömrü elde edersiniz, bu da daha fazla fotoğraf çekebileceğiniz anlamına gelir.

Şu an itibariyle, CCD kameralar yüksek çözünürlükte daha yüksek kaliteli görüntüler üretiyor. CMOS, daha uzun pil ömrü ve daha ucuz kameraları ile beraber CCD kalitesinin seviyesine eşdeğer olma yolunda ilerliyor ve zamanla daha iyi olup dijital kamera normuna dönüşeceği kanaatindeyim.

Bu yazımızda, CMOS sensör nedir? CCD sensör nedir? sorusuna cevap verdik. Güncel haberler için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

About Author

Leave A Reply