Çekim Modları ve Kullanım Alanları

0

Çekim Modları ve Kullanım Alanları

Çekim Modları ve Kullanım Alanları, İyi ve pratik fotoğraf çekebilmek için şüphesiz ki fotoğraf makinenizin birçok özelliği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Çekim modları, bu özellikler arasında ilk sırada gelir. Dört temel pozlama modu bulunmakta. Diyafram öncelikli, enstantane öncelikli, program ve manuel. Bu modlara ek, markalara göre farklı kontrol noktalarına sahip çekim modları bulunuyor.

Tüm modların ortak tek bir amacı vardır. Fotoğraf makinenizin ihtiyacı olan doğru miktarda ışığı yakalayarak doğru pozlanmış kareler elde etmek. Modlardan hangisinin yada hangilerinin sizin için en iyi olduğunu tecrübe ederek anlayabilirsiniz. Çoğunlukla Av modunun tercih edildiğini, P modunun ise en pratik mod olduğunu bilmelisiniz.

 1. Green Modu – Tam Otomatik Mod
 2. P – Program Otomatik Pozlaması
 3. Sv – Hassasiyet Önceliği Otomatik Pozlaması (ISO)
 4. Tv – Obtüratör Önceliği Otomatik Pozlaması (Enstantane)
 5. Av – Açıklık Önceliği Otomatik Pozlaması (Diyafram)
 6. TAv – Obtüratör ve Açıklık Önceliği Otomatik Pozlaması
 7. M – Manuel Pozlama
 8. B – Ampul Pozlama
 9. X – Flaş X-Senkron Hızı
 10. U1 U2 U3 Hazır Modları (User = Kullanıcı)

Çekim Modları

Çekim modları arasında en tanınmış olanları sizler için araştırdık.
1. Green Modu – Tam Otomatik Mod

Yeşil mod olarak anılır. Pentax K-3’te RAW çekime izin verse de K-3 öncesinde imal edilmiş modellerde müdahale etme konusunda fazlasıyla katı bir mod. Öyle ki menülere erişim bile kısıtlanıyor. Bu mod ile üreticinin belirlediği standartlarda fotoğraf çekilebilir. Tam otomatiktir. Bu mod, çekim modları ve kullanım alanları yazımızda ilk sırayı almayı başarmıştır.

Ne zaman kullanılmalı?

Fotoğrafçılığa yeni başladıysanız sizin için kurtarıcı bir mod olabilir. Işığın değişken olduğu, neyi neye göre ayarlamanız gerektiği konusunda hakimiyetiniz azaldığında fotoğraf makinenizi bu moda alarak anı kurtarabilirsiniz. Fakat amatörlüğü üstünüzden attığınızda sizi bir hayli kısıtlayacağından pek tercih etmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

 
2. P – Program Otomatik Pozlaması

En kapsamlı olan ve bu nedenle en pratik olan mod P modudur. Aşağıda anlatacağım Av, Tv ve Sv modlarını kapsadığı gibi bu modlara öncelikli değerler vermemize olanak sağlıyor.

Fotoğraf makineniz;

 • Iso değeri ile oynarsanız Sv,
 • diyafram değeri ile oynarsanız Av,
 • enstantane değeri ile oynarsanız Tv,
 • hiçbir değere müdahalede bulunmazsanız Green,

moduna alınmış gibi çalışıyor. İhtiyaca göre Sv, Av, Tv veya Green modlarına ihtiyaç duyabilir, modlar arası geçiş ile zaman kaybedebilirsiniz. P modu bu 4 modu kapsaması ile en pratik mod olarak karşımıza çıkıyor.

P modunun kapsam alanı sadece bu değil. Modun çizgisi de değiştirilebiliyor. Eğer P modunda herhangi bir müdahalede bulunmazsanız P modunun hangi çizgide çalışmasını da belirleyebiliyorsunuz. Çizgi seçenekleri:

 • Otomatik – Fotoğraf Makinesi Uygun Ayarları Belirler
 • Normal – Temel Otomatik Pozlama
 • Yüksek Hız Öncelikli – Enstantaneyi Hızlandırma Öncelikli
 • Yüksek Alan Derinliği Öncelikli – Kısık Diyafram Öncelikli
 • Düşük Alan Derinliği Öncelikli – Açık Diyafram Öncelikli

SMC PENTAX-FA 1:1.4 50mm objektif ile aynı doygun ışıklı ortamda seçilen pozlama çizgiler ve fotoğraf makinesi tarafından seçilen örnek değerler tablosu aşağıdaki gibidir.

Çizgiler/DeğerlerEnstantaneDiyafram
Otomatik7508
Normal7508
Yüksek Hız Ö.20004
Yüksek Alan Derinliği Ö.18016
Düşük Alan Derinliği Ö.20004
MTF15005,6


P modu ne zaman kullanılmalı?

Fotoğraf makinesine hakimiyeti yüksek olan kullanıcılar için konser, açık hava sporları yada manzara gibi birbiriyle bağlantısı olmayan hemen hemen her ortam için uygundur.

Her gün yeni yazılar ve bilgiler için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

 
 

About Author

Leave A Reply