Canon Irista ile Fotoğraflarınızı Kayıpsız Depolayın

0

Canon, fotoğraf çeken herkesin fotoğraflarını kolayca depolayabilmesi için Irista adlı hizmetini daha önce Project1709 olarak tanıtmıştı. Yüksek ücretli ve İngilizce olarak verdiği bu hizmetini, fiyatlarını revize ederek ve Türkçe dili de ekleyerek vermeye başlamasıyla ilgi çekmeye başladı. Bulut tabanlı görüntü yönetim platformu Irista, fotoğraf tutkunlarının tüm fotoğraf albümlerine kolay bir şekilde erişmelerini amaçlıyor.

Çekilen fotoğrafları Irısta’ya yüklemek ve erişmek için şuan akıllı telefon, tablet veya bilgisayara ihtiyaç duyuluyor. Fakat bu adımlar önümüzdeki günlerde yeni çıkacak fotoğraf makinelerine bu tarz bulut sistemlerinin cihaz içine doğrudan entegre edileceğine dair ipucu sayılabilir.

Irısta, içerisinde RAW formatında görüntüler saklayabiliyor. JPG uzantılı fotoğrafları da kayıpsız saklayabiliyor. Irista’ya üye olup kredi kartı bilgilerini girmeden 15 GB’lık ücretsiz depolama alanına sahip olabiliyorsunuz.

Irista’nın benzer platformlarından farkı ise filtreleme konusundaki uzmanlığının ön plana çıkması. Örneğin geçmiş 10 yıla ait tüm fotoğrafları depoladığınızda otomatik olarak fotoğrafları filtreliyor. Yani ‘2012 yılında EOS 5D Mark II, 50mm f/1.2 lensle çekilmiş fotoğraflar’ gibi bilgiler sunuyor. Ayrıca manzara, portre gibi fotoğrafları da ayrı bir yerde filtreleyebiliyor.

Yapılan araştırmalara göre dünyada 2020 yılında 10 katrilyon fotoğraf çekilmesi bekleniyor. Fotoğrafların çekildikten sonra nasıl depolanacağı ve nasıl kullanılacağı sorusu bulut çözümlerle yanıt buluyor. Bulut çözümlerinin Türkiye’deki tek engeli ise internet tarifelerinde upload hızlarının yetersizliği. 2018 yılında tarifelerin upload limitlerinde iyileştirmelerin yapılacağı açıklamaları internet servis sağlayıcılarından gelmeye devam ediyor.

Irısta hizmetini hemen denemek için tıklayınız.

Tarifeler

Starter Plus Premium
Ücretsiz 8,99₺ Aylık 50,49₺ Aylık
15GB 100GB 1TB

About Author

Leave A Reply