BritBox Nedir? Netflix’e Rakip Olacak mı?

0

Britbox nedir? BBC stüdyoları ile ITV plc ortak girişimleri sonucu oluşan BritBox, gündeme bomba gibi düştü. Sosyal medyada birçok kişi tarafından Britbox nedir aramaları yapılıyor. Yapılan aramalarda BritBox’un ne zaman çıkacağı ve ücretli olup olmayacağı da soruluyor.

140 milyon abone sayısını deviren Netflix’in yanısıra, 500 bin abonesi olduğu iddia edilen BritBox’un bekletileri şimdiden yüksek tuttuğunu söylemek mümkün.

BBC: Britbox 2019’un 2. Yarısında Piyasada

BBC, yaptığı açıklamada BBC ile ITV’nin görüşmelerinde son aşamaya gelindiğini belirterek “BritBox” ismini verdikleri platformun 2019’un 2. yarısında resmen piyasaya olacağını açıkladı. BBC Genel Direktörü Tony Hall, aboneliğin ücretli olacağını söyleyerek ücret politikalarında rekabetçi olacaklarını vurguladı.

ITV Yöneticilerinden Damel Carolyn Mccall ise platformun İngiliz yaratıcılığının merkezi olacağını vurgulayarak İngiltere’de internet kullanan evlerin yüzde 43’ünün potansiyel aboneleri olduklarını belirtti.

The Guardiın yazarı Mark Lawson ise konu hakkında yazdığı bir yazıda platformun başarısızlıkla sonuçlanacağının altını çizdi. Lawson’un böyle bir tahminde bulunmasının sebebi ise BBC ile ITV’nin imza attığı başarılı dizilerin iç kendi iç yapımları olmayıp dışarıdaki yapımcı şirketlere yaptırmaları. Bu şirketlerin tercihe itilecekleri an tercihlerini BritBox yerine Netflix’ten yana kullanacakları.

Rakamlarla BritBox

  • Rekabetçi bir politika izleyecekleri yetkililer tarafından açıklandığı için platformun ücretinin aylık 5 sterlin olması bekleniyor.
  • BBC ile ITV’nin BBC iPlayer ve ITV Hub isminde platformları bulunuyor. BritBox’un hayat bulması bu platformları etkilemeyecek.
  • BBC ile ITV plc’nin Netflix ile yaptıkları anlaşmalar bulunuyor. BritBox, bu anlaşmalara engel olmayacak.
  • BritBox’un 500 bin civarında abonesi bulunuyor.
  • ITV BritBox için 2019 yılında 25 milyon sterlin 2020’de ise 40 milyon sterlin harcayacak. BBC’nin harcayacağı miktar ise açıklanmadı.
  • Kuzey Amerika’da faaliyet gösterecek online dizi ve film platformunun diğer ülkelerde yayınlarını başlatıp başlatmayacaklarına dair bir açıklama yapılmadı.

BritBox’da Neler Var?

Şu anda platformda 3600 saatten fazla program bulunuyor ve programlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Platforma ilk eklenen program ise Temmuz 2018’de The Bletchley Circle: San Francisco isimli drama dizisi oldu.

Öte yandan, Project Kangaroo adındaki benzer bir oluşum, 9 yıl önce rekabet kurumundan izin alamadığı için proje başlayamadan bitmişti. Günümüzde ise yayın dünyasında çok şey değiştiği için BritBox’un onay alma olasılığı yüksek.

500 bin civarında abonesi olduğu söylenen BritBox yaklaşık 140 milyon abonesi bulunan Netflix’e rakip olabilecek mi? Ya da The Guardion’ın yazarı Mark Lawson’un kehanetleri doğru mu çıkacak. Bunu zaman gösterecek.

BritBox Paket Ücretleri

BritBox şuan için sadece ABD ve Kanada’da kullanıcılarına açık. ABD ücretli aylık 6,99 dolar, yıllık 69,99 dolar olan platformun Kanada ücreti ise aylık 8,99 dolar, yıllık 89,99 dolar olarak belirlenmiş durumda. Britbox, şuan için Netflix’e göre biraz daha ucuz sayılabilir.

About Author

Leave A Reply