Black Friday Nedir? Black Friday İndirimleri

0

Black Friday nedir? Black Friday indirimleri Türkiye’yi nasıl etkiliyor? Küresel çapta alışverişlerde indirimler ve kampanyalar günü olarak bilinen Black Friday yine kapımızı çalmaya hazırlanıyor. Tüm dünyada milyarlarca dolarlık ticaret hacmi sağlayan Black Friday. Bu yıl Türkiye’de 23 Kasım Cuma gününe denk gelecek olacak Black Friday gününe hazır mısınız?

Neden Cuma Günü ve Neden Kara Cuma?

Black Friday nedir? Black Friday indirimleri neredeyse tüm kültürlerde ekonomiyi canlandırmak için bu tarz özel günler yer almaktadır. Ancak Black Friday bunun küresel çaptaki örneklerinden biridir.

Black Friday aslında Amerikan kültüründe yer almakta olan ve Kasım ayının dördüncü perşembesine denk gelen Şükran Günü’nden sonraki güne verilen isimdir. 1952 yılından beri bu gün noel alışveriş sezonunun başlangıç günü olarak kabul edilmiştir. Bu güne kara denmesinin nedeni ise 1960’lı yıllara dayanıyor. O tarihlerde alışveriş mekanlarının hava daha aydınlanmadan açılması ve hava karardıktan sonra kapanması bunun nedenlerinden biridir. Aynı zamanda bu tarihte yaşanan yoğunluklardan kaynaklanan can kayıpları ve diğer olumsuzluklar da bu güne kara tabirinin yakıştırılmasındaki bir diğer nedendir.

Bu gün için kara tabirinin kullanılmasına ilk kez Philadelphia Eyaleti’nde başlandığı tahmin ediliyor. 80’li yıllara kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin belli kesimlerinde uygulanan kampanya ve indirimlerin yıllar geçtikçe tüm ülke geneline yayıldığı bilinmekte. İlerleyen seneler boyunca bu Black Friday zamanında alışveriş mekanlarının açılış tarihleri gittikçe erken saatlere alındı ve en sonunda 2011 yılına gelindiğinde bu mekanları gece 00:00’dan itibaren açılmaya başlandı. Çevrimiçi alışveriş sitelerinin de bu güne özel kampanya ve indirim uygulamaya başlamasıyla birlikte bu güne özel durumlar tüm ülke genelinde yayıldı ve ardından da küresel çapta bir alışveriş günü olarak benimsendi.

Black Friday’in Türkiye’ye Etkileri

Black Friday nedir? Black Friday indirimleri, 2017 senesinde bu tarihte sadece internetten bile 2,4 milyarlık bir alışveriş gerçekleşti. Bu sene de bu tarz bir miktar beklenmekte. Ülkemizde yeni kullanılmaya başlayan Amazon, 19 Kasım tarihinden itibaren Black Friday gününe özel indirimleri başlatmış bulunmakta. Bunun gibi diğer alışveriş siteleri de bu konuda hazırlıklarına son hızda devam etmekteler.  Bu sene de bu tarz bir miktar beklenmekte. Bu sene alışveriş sitelerinde %80, alışveriş merkezlerinde ise %60 oranında bir indirim gerçekleşmesi bekleniyor. LG Türkiye’nin Black Friday kapsamında düzenlediği kampanya detayları için tıklayınız.

About Author

Leave A Reply