Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir?

0

Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto kimdir? Kripto para kavramı ile bütünleşen ve insanların kripto paraları tanımasına vesile olan Bitcoin’in kim tarafından geliştirildiği veya diğer adıyla kurucusu uzun yıllar boyunca merak edildi. Bitcoin’i geliştiren kişi yıllardır bilinmezliğini korurken, kurucusunun Satoshi Nakamoto takma adını kullandığı herkes tarafından biliniyordu.

2007 yılında kodları yazmaya başlayarak sistemin temellerini atan Nakamoto, 2010 yılının ortalarına geldiğimizde ekibini yeni yazılımcılar ile büyüterek Bitcoin’i geliştirmeye devam etti.

Ancak, 2008’de yayınlanan “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” isimli PDF dosyasında bile Nakamoto hakkında herhangi bir bilgiye yer verilmiyordu.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda gerçek kişinin kimliğini ulaşılmazken, Avustralyalı iş adamı Craig Wright geçtiğimiz yıllarda bir açıklama yaparak herkesi şaşırttı. Bu takma adı kendisinin kullandığını ve Bitcoin kurucusu olduğunu belirten Wright, bazı insanları bu konuda inandırmayı başarırken, bazıları için söyledikleri halen bir iddiadan ibaret.

Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir?

Wright’a neden kimliğini açıkladığı sorulduğunda, tartışmalara son vermek istediğini belirtmişti. Ancak, bu açıklama büyük bir kitleyi tatmin etmezken, açıklamalardan kısa bir süre sonra Wright’ın evine polis tarafından baskın düzenlendi.

Baskın sonrasında bir anda herkes Wright’ın doğru söylediğini düşünmeye başlarken, Avustralya polisi tarafından yapılan açıklamada, baskının vergi kaçırma nedeniyle yapıldığı açıklandı. Tabi, birçok farklı isim zaman zaman Bitcoin kurucusu olduğunu iddia etti.

About Author

Leave A Reply