RS = Renk Sapması (Türkçe)

CA = Chromatic Aberration (İngilizce)

Peki ama RS ne demek? Yada CA?

Evet, birinin İngilizce diğerinin Türkçe olması dışında bir fark yok.

Fotoğraf ortamlarında iki farklı terimi konuşana rastlayabilirsiniz. Tamamen aynı anlamdalar. Hatta Si-Ey (C=Si, A=Ey) diyen kişilere bile rastlayabilirsiniz. 🙂

Renk sapması istenmeyen bir durumdur. Objektiften geçen kırmızı, yeşil ve mavi ışınların tek bir noktaya düşmesi gerekirken, renk ısılarının farklı olmalarından dolayı farklı noktalara düşerler. Bu duruma renk sapması denir. İstenmeyen bir durumdur. Çünkü ışınların farklı noktalara düşmesiyle birlikte görüntü kalitesi olumsuz etkilenir. Olay fizik konunudan ibaret. Şema olarak göstermekte yarar var.

Renk Sapması

Maalesef teknik olarak bu sorunu tamamen çözmenin imkanı yok. Fakat üreticiler bu olumsuz durumu engellemek amacıyla, daha doğrusu oluşan bu olumsuz durumu en aza indirmek amacıyla çeşitli teknolojilerle optik üretim yollarına giderler. Pentax’ın SMC ve HD gibi kaplamaları bu amaca hizmet eden iki kısaltma. Farklı firmalar farklı kısaltmalarla tüketicinin karşısına çıkıyor.

Renk Sapması Negatif Örnek

Renk Sapması Pozitif Örnek

Paylaş

Yazar Hakkında

TozluMERCEK.com'un kurucusu ve yazarı. Ayrıca Red & Leica hayranı. Teknolojiyi yakından takip eder. Fotoğrafçılık alanı ilgisi ise büyük dededen kalma miras.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.