İkinci el fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Peki neden sıfır ürün varken ikinci el satın alalım ki?

En önemli etken bütçe, yani tasarruf. Mesela güncel olarak K-3’ün Amerika’da sadece gövde fiyatı 1800₺ iken Türkiye’de bu fiyat 2950₺ dolaylarında. Amerika’dan sıfır ürün almak çok daha cazip gözükse de kargo süresi, gümrük memurlarıyla muhatap olma yada nakit ödeme gibi dezavantajlara sahip. O nedenle eğer ki Amerika’ya gelip giden bir tanıdığınız yoksa hemen o Amerika rüyasından uyanalım ve farklı bir yol arayışına girelim. 🙂

Elbette 2950₺ verip resmi satışın avantajlarından yararlanmak en iyi çözüm yolu. Resmi satışta kredi kartına taksit ile ödeme imkanınız oluyor. Müşteri memnuniyeti adına ürününüz hızla ve ücretsiz olarak gönderiliyor. Veyahut yedek parça ağı yeterli olmasa da eğer ki sizden kaynaklı olmayan bir problem yaşarsanız 1 hafta gibi bir süre içinde ürününüz birebir değişim programına tabii tutuluyor. İyi hoş ama buna imkanımız yoksa? Yada bu imkanlar cazip gelmiyorsa? O zaman kendinizi ikinci el kapısında bulabilirsiniz. Ve başlığı tam olarak bu nedenle açtım.

İkinci El Makineleri Nereden Alabiliriz?

1- Tabi ilk madde PentaxTURK. TozluMERCEK adında yayın yapıyor olabiliriz. Fakat asla taraflı yazmıyorum. Bu işin en sağlıklı yeri kesinlikle PentaxTurk.com’dur. İlk göz ağrımız PentaxTurk ile 26 Temmuz 2011 yılından bu yana yayındayız ve hiç dolandırıcılık olayı yaşanmadı. Hemen hemen herkes birbiriyle tanışık. Şüpheli ilan, şüpheli fiyat gibi durumlarda anında müdahale edilebiliyor. Şu ana kadar ihtiyaç duymamamız ayrı bir güzel tabi. 🙂 Satın alacağınız ürün ile ilgili bilgi bulabilirsiniz veya sitede satıcının durumuna göz atabilirsiniz. Kısacası satarken de alırken de PentaxTurk ve TozluMERCEK ikilisi en iyi seçenek. Bu bu kadar net.

 

2- Bir diğer alternatif Sahibinden.com. Fotoğraf kategorisinde epey geniş yelpazeye sahip. Bir yere not etmenizde fayda var. Fakat aman dikkat! Satışta olan ürününüz için yangın tüpü takas teklifi alabilirsiniz. Yada biri sizi arayıp kendi ürününü usanmadan saatlerce pazarlamaya kalkabilir. Birbirinden inanılmaz insanları bir arada görebilirsiniz. İlanların çok daha fazla görüntülendiği yada daha çok kişiye ulaşıldığı gibi yanlış bir kanı var. Aslında doğru tespit olabilir fakat bu tespit fotoğraf ürünleri için kesinlikle değil. Aynı ürün için PentaxTurk ve Sahibinden’de ilan açıp test ettim. Aynı süre zarfında PentaxTurk’te 186 görüntüleme alan ürün Sahibinden’de 93 görüntüleme aldı. PentaxTurk içinden 6 mesaj alırken Sahibinden üzerinden hiç mesaj almadı. İstatistik de çok net gösteriyor ki iyi bir alternatif olsa da sadece bir alternatif.

 

3- Neredeyse hiç görüntüleme almasa da Sanalpazar.com‘dan da bahsetmek gerek. Tabi bunu Pentax’ı kısas alarak belirtiyorum. Sahibinden.com bir alternatif demiştim fakat Sanalpazar alternatif bile değil. Taksit imkanı yüzünden epey ilgi gören aracı bir site. Aracı? Evet. Mesela TozluMERCEK yada PentaxTurk üzerinden biriyle anlaştınız. Fakat taksitle satın alım gerçekleştirmek istiyorsunuz. Yada önce ürünü incelemek istiyorsunuz veyahut satıcıya güvenemediniz. Ürünü Sanalpazar üzerinden alın, ürün elinize geçsin, inceleyin, problem yoksa onay verin ve ödediğiniz ücret satıcıya aktarılsın. Gayet güvenilir prosedür. Hem en düşük komisyon oranına sahip site hem de dolandırılma riskini en aza indiren süreci var. Bu hizmetin maliyeti %5+kdv tutarında. Ödediğiniz ücretten kesilerek satıcıya aktarılıyor. Birçok banka ile anlaşmalı olduklarından muhtemelen var olan kredi kartınızla taksitli alışveriş yapabilirsiniz.

 

 

Elbette yazının buraya kadar olan kısmı ile başlığın dolaylı ilişkisi vardı. Fakat yazının bu kısmından sonrası başlık ile doğrudan ilişkili. İkinci el fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat edilmeli?

1- En temel olarak giyecek bir şey alırken bile ürünün göze hitap etmesi gerek. Yani incelediğiniz ürünün kozmetik durumu nedir? Darbesi var mı? Boya soyulması? Kırığı, çatlağı, yamuğu? Tuş hassasiyetleri? Tabi boya soyulması yada çizik gibi şeyler kullanıma bağlı olabilir fakat boyutu bize fotoğraf makinesiyle ilgili az da olsa fikir sahibi olmamızı sağlayabilir. Bir problem hissederseniz teknik servise danışmanızı tavsiye ederim.

 

2- Perde sayısını bilmekte fayda var. Cihazların ömürleri 100 bin çekim sayısına dayandığını düşünürsek 20-30 bin perde sayılı cihazlar pek de sorun teşkil etmiyor demektir. Eğer ki 2 bin gibi düşük sayılara sahip ise mutlu olabilirsiniz, ürün epey az kullanılmış demek. 🙂

 

3- Doğru çalıştığına emin olduğunuz bir objektif ile gövdenin doğru netleme yapıp yapmadığını test etmeniz gerekiyor. Bunun için en kolay yöntem, 3 adet kalem pili çapraz ve birbirine yakın dizip ortada kalan kalem pili fotoğraflamak ve hemen ardından sonuca bakmak diyebilirim. Siz en açık diyaframda ortadaki kalem pili netleyip fotoğrafı çektiğinizde arkada yada önde kalan kalem pil mi net çıktı? Muhtemelen satın aldığınız gövdede bir problem var. Teknik servise danışmalısınız. Ama eğer ki doğru sonucu görüyorsanız ne güzel.

 

4- Hemen yukarıda bahsettiğim netleme testini yaparken aslında kontak noktaları da test etmiş oldunuz. Diyafram elektronik ve fokus da elektronik yapıda. Yani objektif ile gövdenin bağlantı kontakları var. Ve bir önce ki maddeyi yapabildiğinize göre kontaklar çalışıyor, problem yok. Ama eğer ki diyaframı gövde üzerinde göremezseniz yada fokus sırasında bir temassızlık olursa gene teknik servise danışmak gerekiyor.

 

5- Fotoğraf ve video çekmelisiniz ve çektiğinizi bilgisayarda incelemelisiniz. LCD üzerinde sorunsuz görünen bir içerik bilgisayarda hatalı görülebilir. Bu gizli bir problem. Fotoğraf yada video çekiyorsunuz. Ardından izliyorsunuz ve harika gözüküyor. Fakat bilgisayara attığınızda tam görüntünün ortasında baştan sona kadar beyaz çizgi geçmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu problemlerde LCD yanıltabiliyor. Bilgisayarda kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Şuan kimimiz monitöründe hatayı göremedi. Fotoğraf makinelerinin LCD’lerinde de bazen boyuta göre hata gösterilmeyebilir. Hatta fotoğrafa yaklaşsak bile bazen LCD bize problemi göstermebiliyor. Halbuki fotoğrafa bilgisayardan baktığımızda hatayı aşağıya eklediğim fotoğraf gibi çok daha net görebiliriz. O nedenle bilgisayardan kontrol etmek şart.

Yazıda dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettim. Eğer ki verdiğim 5 kritik noktada problem görmüyorsanız ürün %99 sağlıklı çalışan bir gövdedir. Fakat sonuçta teknolojik cihaz satın alıyorsunuz. Bu nedenle %1 de olsa bir risk sıfır ürünlerde dahi her zaman var olduğunu unutmayın. Tabi risk dediğime de bakmayın. Tasarruf adına alınabilecek türden bir riskten bahsediyorum. Şimdiden hayırlı olsun. 🙂

Paylaş

Yazar Hakkında

TozluMERCEK.com'un kurucusu ve yazarı. Ayrıca Red & Leica hayranı. Teknolojiyi yakından takip eder. Fotoğrafçılık alanı ilgisi ise büyük dededen kalma miras.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.