Atilla Yeşilada Kimdir?

2

Son zamanlarda YouTube’ta oldukça popüler olan Atilla Yeşilada kimdir? Türkiye’de yaptığı dolar tahminlerinin doğruluğuyla tanınan, yalın bilgilendirici anlatımıyla kısa bir sürede 200 bin takipçi sayısını aşan ekonomist kim?

Atilla Yeşilada Biyografi

1961 yılında Bahariye, İstanbul’da doğan ekonomist, ST Georg Avusturya Lisesi’nden 1980 yılında mezun oldu. 1978 yılında AFS bursunu kazandı. ABD, Wisconsin Eyaleti’nde lise eğitimine devam eden Atilla Yeşilada, ekonomi ve işletme dalında üniversite diplomasını yine ABD’nin Illinois Eyaleti’nde Eastern Illinois Üniversitesi’nden aldı. Ekonomi branşında Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara Kampüsü’nde üst lisans yaptıktan sonra, New York Eyaleti Troy, Rensselaer Polytechnic Institute Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi dalında doktora çalışmaları yaptı. 1989 yılında bir yıl The Jerome Levy Institute’da araştırma uzmanlığı yapan Atilla Yeşilada eş zamanlı olarak doktora sürecinde çeşitli Amerikan üniversitelerinde ekonomi ve finans dersleri verdi.

1990 yılında Türkiye’ye dönen Atilla Yeşilada, 2011 yılına kadar başta Global Menkul Değerler, EMDAŞ ve Ege Yatırım olmak üzere çeşitli aracı kurumlarda araştırmadan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 2001 yılında Dr Murat Üçer ile birlikte halen 20 gelişmekte olan ülkede faaliyet gösteren ve araştırma ürünlerini dünyaca ünlü çok uluslu şirket ve fon yöneticilerine pazarlayan GlobalSource Partners’ın Türkiye danışmanıdır. 2001-2011 yılları arasında CNBC-E, Habertürk, Business Channel ve CemTV’de ekonomi ve haber analiz programları sunan Atilla Yeşilada halen GlobalSource Partners vasıtası ile 100’den fazla yabancı müşteriye araştırma hizmeti vermeye devam ediyor. İstanbul Analytics markası altında 30 Türk kuruma araştırma ve danışmanlık hizmetleri sunuyor.

 

Atilla Yeşilada Dolar Tahmini

Hatırlıyacağınız üzere 2018’in Ağustos ayında Türkiye’de dolar kurundaki dalgalanmalardan dolayı dolar 7 liranın üzerini görmüştü. Doların en haraketli zamanlarında Atilla Yeşilada’nın yıl sonu dolar tahmini 5.50 seviyesindeydi. 2018 Aralık ayı dolar 5.2928 ile kapattı.

YouTube’ta açtığı ekonomi kanalında mizahi üslubu ile ekonomi terimlerini ve ekonomide yapıların birbiriyle olan bağlantısını açıklayıcı videolar ile anlatmakta.

Atilla Yeşilada YouTube hesabı için tıklayınız.

Atilla Yeşilada Instagram hesabı için tıklayınız.

Atilla Yeşilada Kitapları

Muhalif Bir Ekonomistin Güncesi (D&R)

Hormonlu Büyüme Yılları (D&R)

Ekonomide Sonuna Geldiğimiz Yollar (D&R)

About Author

2 yorum

  1. Mizah yönü ve yalın anlatımıyla çok değerli biri. Arada bir YouTube videolarına yazılan yorumlara bakıyorum, trolcü dolu. 🙂

  2. atakent e.l.f. on

    atilla yeşilada 60 yaşından sonra fetönün ekonomik tetikçiliğine soyunmuş bir mürittir! hala ->silivri’de olmamasının rasyonel bir açıklaması yoktur! iktisada giriş dersinin kavramlarından “ölçek ekonomisini” bilmeyen güzem yılmaz’ın ekonomi kanalına moderatör yapıldığı,deist caner taslaman’ın islam ilahiyatçısı kabul edildiği bir ülkedeyiz! normaldir diyoruz!

Leave A Reply